Podzimní úklid v zahradě i doma. Vyměňte staré elektro, které zabírá místo a hodně „žere“

Sezónní úklidy mají lidé spojené spíše s jarem a Vánoci, čtvrtina Čechů a Češek se pouští i do toho podzimního. Na terasách a zahradách je důležité zazimovat zahradní nábytek, grily i aku nářadí, doma je zase potřeba nechat si vyčistit komín nebo vyměnit filtry v klimatizaci. Při úklidu si rovnou proveďte i vlastní revizi domácích spotřebičů, u nichž se v současné době vysokých cen za energie vyplatí zvážit výměnu za úspornější model. S odvozem staré ledničky či pračky do sběrného dvora si hlavu nelamte, můžete si je totiž nechat zdarma odvézt přímo od vašeho prahu.

Jarní úklid je rutinní akcí v mnoha našich domácnostech. Podle loňského průzkumu agentury Nielsen Admosphere jej provádí zhruba polovina Čechů. To pořádnému podzimnímu úklidu věnuje čas pro změnu jen asi čtvrtina lidí. Proč je dobré se do něj pustit? Ruku na srdce, ale kdo jste si během letních dovolených a slunečných dnů plných relaxu udělali čas na důkladnější úklid domácnosti? Začátek podzimu je tedy skvělý čas to napravit.

Při úklidu zkontrolujte energetické štítky spotřebičů

Díky podzimnímu úklidu vykročí váš domov do nové sezóny zbavený nepotřebných věcí, které vám zbytečně zabírají prostor k životu. A s ohledem na ceny energií a zvyšující se zájem lidí o jejich úsporu se vyplatí zaměřit se během úklidu na elektrospotřebiče. Přesněji řečeno si hlavně u těch starších zjistit třídu energetické náročnosti a zvážit jejich výměnu za úspornější modely. Kam se starými spotřebiči, si nemusíte dělat hlavu a jednoduše stačí objednat si jejich svoz přímo od domu. „Pro větší elektronická zařízení nebo více zařízení s celkovou váhou nad deset kilogramů si mohou lidé snadno objednat svoz přes internet. Za tento komfortní servis navíc nemusíte platit, protože je zdarma díky naší službě Buď líný,“ uvádí Barbora Stárková z oddělení komunikace a marketingu kolektivních systémů REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů.

Uskladněte venkovní nábytek, aku nářadí vezměte domů

Pokud máte i zahradu či terasu, naplánujte si úklid i zde, a to tak, abyste práce stihli, než přijde chladnější počasí. Vyhraďte si některý slunečnější den na umytí a uložení zahradního nábytku, uskladněte slunečníky či letní dekorace, vyčistěte a uschovejte gril. Nezapomeňte ani na přenesení zahradnického aku nářadí do vnitřních prostor. Akumulátor je totiž na nízké teploty citlivý a mráz by jej mohl trvale poškodit. „Baterie nejen v aku nářadí je ideální skladovat v pokojové teplotě, tedy přibližně 15 až 20 stupňů Celsia, proto je v zimních měsících mějte raději doma nebo ve vytápěné garáži. Pokud se nechystáte nářadí delší dobu využívat, vyjměte baterii z přístroje a skladujte ji odděleně na suchém a tmavém místě. Nezapomínejte však akumulátor během nečinnosti pravidelně dobíjet na zhruba polovinu kapacity. Jsou-li Li-Ion baterie, které dnes v aku nářadí převažují, dlouhodobě uskladněny ve vybitém stavu, dochází u nich k poškození, takže na jaře byste mohli být nepříjemně překvapeni. Zároveň ale není dobré je neustále nabíjet na plnou kapacitu,“ radí Barbora Stárková. Dobře uskladnit byste měli i další venkovní elektrická zařízení, u nichž by vlhko mohlo způsobit korozi nebo poškození konektorů. Pozornost věnujte hlavně patřičnému zazimování sekaček a podobných větších zařízení.

Pokud při úklidu zahrady narazíte na elektroniku či baterie nefunkční, neváhejte a rovnou se jich zbavte, ať vám zbytečně nezabírají místo. „U těžších kusů, jako je třeba stará elektrická sekačka, můžete opět využít svoz od domu zdarma. Pro odevzdání menšího množství vysloužilého elektra do váhy deseti kilogramů nebo použitých přenosných baterií a akumulátorů pak slouží služba re:Balík, kdy jednoduše vše zabalíte do krabice, založíte u nás online objednávku, vytisknete si speciální štítek, balík odnesete na nejbližší poštu a na naše náklady jej odešlete,“ popisuje Barbora Stárková.

Péči věnujte klimatizaci, komínu i šatníku

Z dalších úklidových prací venku určitě nezapomeňte na vyčištění okapů a žlabů, a máte-li bazén nebo jiné vodní prvky, udělejte si čas na jejich patřičné zazimování. Při úklidu doma se můžete držet osvědčených postupů z jarního úklidu. Péči si zaslouží okna, podlahy i koberce. Vyperte bytový textil a rovnou jej můžete obměnit do podzimněji laděných barevných tónů a vzorů. Přetočte i matraci, abyste ji neměli z jedné strany proleženou. Máte-li doma klimatizaci, je podzim vhodnou dobou, abyste povolali odborníka na její revizi, servis, výměnu filtrů a odborné vyčištění. Obdobně by měl odborník zkontrolovat i kamna a komín, abyste byli připraveni na topnou sezónu.

A jelikož budete s odchodem teplých měsíců určitě obměňovat i šatník, zařaďte do podzimního úklidu i jeho protřídění. Pokud při uschovávání letních kousků najdete nějaké, které jste za celé léto neměli vůbec na sobě, anebo jste je naopak unosili až do obnošení, neváhejte a zbavte se jich. Myslete ale ekologicky a popelnici si nechejte až jako poslední možnost. Zachovalé oblečení můžete odnést do kontejneru na textil, prodat na internetu nebo nabídnout na swapech. U toho starého se nejprve zamyslete nad možnostmi přešití nebo jiné upcyklace. Když už to nebude možné, například staré tričko jistě poslouží alespoň jako hadr při dalším úklidu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *