Citlivá prsa, migrény, bolavé klouby aneb Když menopauza bolí

S ženským přechodem máme obvykle spjaté výkyvy nálad, únavu a návaly horka. To je však jen velmi stručný výčet mnoha nepříjemných projevů klimakteria a menopauzy. Řada symptomů je pak vysloveně bolestivá. Proč ženy v klimakteriu často trpí na migrény nebo bolesti kloubů, jak si od bolestí ulevit a jak jim lze předcházet, vysvětluje ve svém komentáři renomovaný gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Není žádnou novinkou, že pro mnoho žen je klimakterium a menopauza nepříjemným obdobím, kdy se musejí potýkat s nejrůznějšími doprovodnými projevy: od typických náhlých změn nálady a návalů horka přes únavu, zhoršující se kvalitu pleti a vlasů až po deprese, poruchy spánku a zhoršené mentální funkce. K tomu se často v době po přechodu přidává nebezpečná osteoporóza a zvyšující se riziko kardiovaskulárních chorob.

Jakkoliv jsou výše zmíněné symptomy nepříjemné a často i vážné, nebolí. To ale neplatí pro jiné projevy, které se mohou objevit zejména před samotnou menopauzou, během klimakteria neboli přechodu. V této době se rapidně snižuje funkce vaječníků a dochází k výkyvům hormonální hladiny. Právě „zdivočelé“ hormony pak mají za následek většinu z bolestivých projevů.

Menstruační křeče i hormony způsobené migrény

Čím více se žena blíží k menopauze, tedy poslední menstruaci ve svém životě, tím více se její cyklus stává nepravidelným, mění se charakter krvácení – může být mírnější, ale i silnější – a také se mohou objevovat silnější menstruační křeče. V době menstruace se může žena blížící se k přechodu rovněž potýkat s výraznější citlivostí prsů, která může přecházet až do bolestivosti.

Fluktuace v hladině estrogenu jsou často příčinou silných migrén. Podle studie uveřejněné v odborném žurnálu Severoamerické menopauzální společnosti jsou u žen v klimakteriu dokonce téměř dvojnásobně časté chronické migrény. Po přechodu, když se hormonální hladiny zase ustálí, mohou naštěstí samy zmizet.

Bolesti kloubů a vaginální atrofie

U žen v klimakteriu se objevují také bolesti kloubů. Ty jsou samozřejmě i příznakem stárnutí, ale mohou se objevit i v nižším věku právě u žen blížících se k přechodu. Zatím není zcela jasné, proč jsou bolesti kloubů u klimakterických žen časté, opět to však může být způsobeno hormonálními změnami. Výzkumy naznačují, že se estrogen podílí na potlačování zánětů, a jakmile jej v těle začne ubývat, mohou se klouby snadněji zanítit, natéct a začít bolet. Bolesti kloubů v klimakteriu se obvykle nejvíce projevují ráno a v průběhu dne ustupují. Nejčastěji si ženy stěžují na bolesti krční páteře, čelisti, ramen a loktů, objevit se mohou i bolesti v zápěstí nebo článcích prstů. Bolest bývá provázena otoky, ztuhlostí a někdy i pocity pálení.

Typickou bolestí, která se během klimakteria a následně i po přechodu vyhne jen málokteré ženě, je bolest při pohlavním styku. Ta je zapříčiněna vysycháním sliznic, včetně sliznice poševní. Tento stav pak nazýváme vaginální atrofií. Ta způsobuje nepříjemné pocity svědění či pálení a jsou i případy, kdy je bolest natolik velká, že pohlavní styk není možný. Zhoršenou lubrikaci pochvy zapříčiňuje i úbytek sexuální touhy. Někdy se ale může jednat spíše o vyhýbání se koitu kvůli nepříjemným pocitům, než o pokles touhy jako takové.

Pomohou léky, doplňky stravy i úprava životosprávy

Tyto i další bolesti související s menopauzou lze více či méně úspěšně léčit. Na některé pomohou volně dostupné léky proti bolesti, například migrény a bolesti kloubů mohou zmírnit i ledové obklady. Citlivé prsy lze ošetřovat pupalkovým olejem, s vaginální suchostí je možné bojovat lubrikací, lokální aplikací krémů nebo čípků s obsahem kyseliny hyaluronové, dostatečným pitným režimem či zvýšeným příjmem omega-3 mastných kyselin. Na řadu nejen bolestivých symptomů mohou příznivě působit také kvalitní potravinové doplňky, zejména ty s fytoestrogeny, tedy rostlinnými hormony. Osvědčeným a oblíbeným přípravkem je například Sarapis Plus, který obsahuje mimo jiné mateří kašičku, květový a fermentovaný pyl, což jsou zdroje právě fytoestrogenů. Významný je rovněž obsah vitaminu C, jenž podporuje tvorbu kolagenu pro zdravé klouby.

Vhodnou prevencí proti nepříjemným projevům klimakteria a menopauzy je i úprava životosprávy: skoncování s kouřením, hlídání si optimální tělesné hmotnosti, dostatečná fyzická aktivita, redukce stresu, vyhýbání se alkoholu, omezení kofeinu, cukru a bílého pečiva a naopak dostatečný příjem vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších hodnotných složek z pestré stravy.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, který spolupracuje se společností Vegall Pharma nabízející přírodní doplňky stravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *