Vláda by měla zrušit slevové letáky v obchodech. Senioři kvůli nim přejíždějí mezi prodejnami a riskují své zdraví

Dočasné zrušení akčních letáků by výrazně pomohlo k ochraně zdraví seniorů. Ti totiž kvůli akcím přejíždějí mezi různými prodejnami potravin, a vystavují se tak riziku nákazy. Omezení letáků by bylo mnohem účinnější než původně zavedené uzavření obchodů v neděli. Ty by totiž měly zůstat v období epidemie otevřené, aby se v nich v čase co nejvíce rozložil počet návštěvníků. Prodejny by se plošně měly naopak zavřít za běžného stavu. Svůj komentář k aktuálnímu dění okolo epidemie covid-19 prezentuje předseda Družstva CBA Roman Mazák.

Za jednu z největších současných chyb vlády u zavádění protiepidemických opatření považujeme skutečnost, že dosud nijak neregulovala – nebo ještě lépe úplně nezrušila – slevové letáky. Na akční nabídky dlouhodobě nejvíce reagují senioři, na čemž se nic nemění ani v současné složité době. Navzdory omezení volného pohybu osob tak početná část nejzranitelnější skupiny v honbě za akčními slevami navštěvuje i několik prodejen potravin denně. Důvodem je přitom pouze to, že některé zboží je v jednom obchodě prezentované jako levnější než jinde. 

Senioři tak často přejíždějí mezi prodejnami, často jich přitom navštíví několik, a to i v různých městech. Vláda by proto měla dočasně zrušit letákové akce u prodejen potravin, aby se lidé – zejména pak senioři – pohybovali při nákupech v okolí svého bydliště a neriskovali možné nakažení nebo další roznášení infekce. V našich prodejnách tradičního trhu jsme v průběhu koronakrize letáky zásadně omezili, dlouhodobě přitom držíme takovou cenovou politiku, kdy jsou naše ceny i o 40 procent pod úrovní zahraničních řetězců. Jen na rozdíl od nich nevyužíváme leták, senioři se tak dozví jen o často domnělých akcích v jiných obchodech a ty pak všechny navštíví. Pokud se v tomto směru něco nezmění, jsou jakékoliv proklamace o ochraně nejrizikovějších skupin prakticky zbytečné.

Prodejny mají v neděli zůstat otevřené

Zrušení slevových letáků považujeme v tuto chvíli z hlediska ochrany zdraví spotřebitelů za mnohem efektivnější než původně zavedené uzavření prodejen v neděli. V tento den mají prodejny zůstat otevřené, aby se počet návštěvníků co nejvíce rozložil v čase. Takto se vždy den před uzavřením na prodejně hromadí více osob než obvykle. Vláda z našeho pohledu jedná přesně naopak, než jak by měla. Prodejny potravin mají totiž být za běžného stavu nejen o svátcích, ale i v neděli plošně uzavřené, jako je tomu například v Německu. V průběhu pandemie se naopak mají v tyto dny otevřít. Dobře to ilustruje například Polsko, kde některé sítě prodlužují svoji otevírací dobu, aby se množství návštěvníků co nejvíce rozložilo v čase.

Nemožné testování zaměstnanců

Tuzemská vláda z našeho pohledu prezentuje v případě prodejen potravin buď opožděná, nebo nesmyslná řešení. S obrovským zpožděním přišla i výzva firmám k zavedení home-office. Samozřejmě ho není možné zavést všude, nicméně tam, kde to v úvahu připadá, to většinou nejde ze dne na den. Přechod na tento režim vyžaduje často i několikaměsíční přípravu a nemalé finanční náklady. Pro nás to tedy znamenalo mnohamilionovou investici a přípravy prakticky po celé léto. Díky tomu ale v tomto režimu fungujeme již od září. Kdybychom měli čekat až na vládu, nejspíš by to v naší společnosti znamenalo hromady nakažených pracovníků. 

 

Autor komentáře: Roman Mazák, předseda Družstva CBA CZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *