Bolí vás záda z domácí kanceláře? Zkuste jógu a koupel z bylin

V posledních týdnech tráví lidé vsedě více času než kdy dřív. Nesprávné držení těla spolu s jednostrannou zátěží, ale i změny teplot a počasí mohou brzy vyústit v bolest zad. Jak se proti ní bránit v domácích podmínkách?

Ani během pracovní doby není dobré zapomínat na pohyb. Velkou službu udělají pravidelná protažení nebo jednoduché cviky vždy po hodině za počítačem. Večer můžete zařadit jednoduchou jógovou sestavu, případně lehké cvičení zaměřené na záda a břišní a vnitřní svaly v trupu. Na internetu je nyní k dispozici řada videí od profesionálních lektorů zdarma – podstatné je ale začít zlehka a nenutit se do příliš složitých cviků.

Spolu s pohybem je dobré sáhnout také po přírodních pomocnících. Existují bylinky, které pomohou uvolnit ztuhlé či přetížené svaly. K bylinkám při problémech se ztuhlými svaly a bolestmi ovšem musíme přistupovat z několika hledisek. Především je nutné pomoci organismu s vyčištěním od kyseliny močové. Zde máme na výběr hned z několika bylinek a gemmoterapeutik: výborně poslouží židovská třešeň, pýr či gemmoterapeutikum z jasanu a buku. Zaměřit se je potřeba rovněž na zánětlivé stavy svalstva, které způsobují bolest. Jiné byliny pak dokážou pomoci také s nepříjemným ischiasem neboli lidově řečeno „houserem“. Zde volíme gemmoterapeutikum z olše a vrby, popřípadě z topolu. K regeneraci nervů v pohybovém aparátu můžeme použít bělotrn a javor babyku.

Akutní bolest dokáže příjemně uvolnit též přiložení teplého obkladu na postižené místo. Je možné využít speciální polštářky, které se nahřívají v mikrovlnné troubě, stejně tak ale dobře poslouží i teplý ručník obalený v nepromokavé vrstvě. Jen nezapomeňte obklad po vychladnutí zase odložit – vlhký chlad by udělal více škody než užitku. Na prohřátí větší části zad je vhodná koupel. I její blahodárné účinky znásobí léčivé byliny.

Důležité je řešit problém svalů a kloubů komplexně. K tomu můžeme využít i obklady a potírání třezalkovým olejem. K bylinám, které můžeme využít v koupelích, patří kostival, borovice, topol, vrba či thúje ve směsi bylinné koupele se smrkem a kostivalem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *