Bludoveček na Šumpersku letos slaví 500 let od svého vzniku

Dnes restaurace a penzion, v minulosti ale sídlo správce bludovského panství, zájezdní hostinec nebo noční klub. Turisticky oblíbený Bludoveček na Šumpersku letos slaví 500 let od svého vzniku. Oproti minulosti nabízí ve svém okolí širší možnosti vyžití, přístupný je na kole i autem.

Historie Bludovečku sahá až do roku 1520. Na místě dnešní vyhledávané restaurace bylo toho roku postaveno významné sídlo své doby – Zámeček. Ten svého času sloužil jako sídlo správce bludovského panství, a to až do 17. století. Poté se totiž tamní správce přestěhoval do nedalekého Bludova, konkrétně do tamní tvrze, která se postupem času proměnila až na dnešní zámek.

Zámeček tak v 17. století ztratil svůj původní účel a byl postupně přestavěn na zájezdní hostinec s názvem Korbílek. Konaly se zde například letní odpolední taneční zábavy nebo střelecké soutěže. Součástí Korbílku byla nejprve pouze výčepní místnost s nízkými dřevěnými stropy, od roku 1822 se pak budova rozrostla i o velkou taneční síň. Takto byla budova využívaná až do padesátých let minulého století.

„Z dnešního pohledu se nám může zdát, že hospoda stála na místě, na kterém se v žádném případě nemohla uživit. Opak je však pravdou, protože každý, kdo chtěl projít ze Šumperka do Bludova, nebo i obráceně, musel minout právě tuto krčmu. Kromě toho zdejší majitelé platili šlechtě výrazně nižší nájem než majitelé hostinců umístěných přímo uprostřed vesnice,“ řekl současný správce Bludovečku Roman Mazák.

Než se toto turisticky vyhledávané místo dostalo pod jeho správu, prošlo si zajímavým vývojem i po sametové revoluci. Dřívější majitel zde na začátku 90. let nechal nejdříve zbořit trosky zájezdního hostince, aby zde postavil restauraci. Té se však příliš nedařilo, rozhodl se ji proto následně přebudovat na noční klub.

Po jeho uzavření projevil o Bludoveček zájem Roman Mazák. „Dobu velké slávy Zámečku připomínal jen rozsáhlý, v pískovcové skále ručně vysekaný, 25 metrů dlouhý sklep. Samotná budova ale byla zchátralá, rozhodli jsme se ji proto zrenovovat a věrni tradici zde opět zřídit pohostinství – konkrétně restauraci s možností ubytování,“ nastínil Roman Mazák. Kromě přestavby budovy se změnilo také její okolí. Na přilehlých loukách vznikla obora s jeleny, stáje s ušlechtilými koňmi nebo zvířecí farma. Rekonstrukce se dočkala také příjezdová komunikace, do Šumperka byla navíc vytyčena i cyklistická stezka.

Současný Bludoveček tak letos slaví 500 let od doby, kdy na jeho místě vyrostlo sídlo správce bludovského panství. „Je trošku paradoxní, že výročí připadlo zrovna na letošní rok, který je pro segment pohostinství mimořádně složitý. Na druhou stranu bohatá historie ukazuje, že hostinec tu přežil už i bouřlivější období včetně světových válek. Věříme proto, že příští rok nakročíme zdárně ke druhé pětistovce a světlým zítřkům,“ uzavřel Roman Mazák.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *