Tommy Stachi dramaticky snižuje úrokové sazby. Trh si to žádá

Nová legislativa značně vyčistila trh spotřebitelských úvěrů. Přísná kritéria pro poskytování půjček totiž dokážou plnit jen seriózní poskytovatelé. Nabídka úvěrů se tím více zpřehlednila, což vytváří prostor pro konkurenční tlak, který se může projevit v příznivějších úrokových sazbách. Ty se v současnosti pohybují u některých poskytovatelů v desítkách procent a RPSN i ve stovkách. Společnost Tommy Stachi reaguje razantním snížením úrokových sazeb, což možná zahýbe trhem.

Půjčky smí nově nabízet už jen 106 poskytovatelů, kteří mají zažádáno o příslušnou licenci. O jejím udělení rozhodne Česká národní banka (ČNB) do poloviny roku 2018. Nový zákon o spotřebitelském úvěru totiž stanovil přísná kritéria pro podnikání v tomto oboru, mezi něž patří například základní kapitál alespoň 20 milionů korun a absolvování zkoušky odborné způsobilosti. „Je evidentní, že takové opatření muselo značně pročistit trh od různých pochybných firem, které se mnohdy zabývaly zejména predátorským úvěrováním. Mezi poskytovateli tak zůstaly převážně společnosti, jejichž cílem je poskytovat kvalitní udržitelný produkt,“ uvádí Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti Tommy Stachi, která je poskytovatelem rychlých a bezpečných spotřebitelských úvěrů. Nová situace na trhu podle něj zpřehlednila produktovou nabídku a důležité informace o parametrech půjčky jsou lidem lépe dostupné. „Poskytování informací v jednotné standardizované struktuře, jak to zavedl nový zákon o spotřebitelském úvěru, nutí mnohé poskytovatele půjček odkrýt karty, což umožňuje spotřebitelům lepší orientaci,“ dodává Robin Stránský.

Na trhu lze nalézt různě výhodné půjčky, ale konkrétní nabídka se vždy utváří až po posouzení bonity žadatele. Mnohdy se proto od inzerovaných čísel liší. „Nejlepším řešením je nechat si vyhotovit nabídku od více poskytovatelů. Poté lze velmi dobře posoudit její skutečnou výhodnost. Právě z důvodů vyšší konkurenceschopnosti jsme své úrokové sazby i sazby RPSN snížili,“ uvádí Robin Stránský. Dá se předpokládat, že větší transparentnost a konkurenční tlak nastaví nový, pro spotřebitele příznivější standard v cenách půjček. Postupně se navíc smazávají rozdíly mezi nabídkou bank a dalších poskytovatelů. „Stejné podmínky i jednotný dohled ČNB pro banky i pro další poskytovatele spotřebitelských úvěrů zjednodušuje postavení spotřebitele. Ten se již nemusí obávat pochybných nabídek, u kterých by se mohl napálit, ale naopak se již může rozhodovat pouze dle nabízených výhod, jako je například rychlost vyřízení, možnost osobního i online sjednání a podobně. Z hlediska bezpečnosti jsou banky i další poskytovatelé rovnocenní,“ dodává Robin Stránský s tím, že pokud si lidé půjčují od neznámého subjektu, rozhodně by si měli na stránkách ČNB ověřit, zda má oprávnění půjčky poskytovat. Informaci lze nalézt v sekci Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *