Jihomoravská Kuřim má k dispozici novou interaktivní 3D vizualizaci svého území. Nástroj pomůže městu s efektivnějším plánováním dalšího územní rozvoje. Vliv nové zástavby na stávající podobu města však budou moci jeho prostřednictvím posoudit i občané. Trojrozměrný model se stane součástí moderního geoinformačního softwaru Kuřimi, který sdruží veškeré klíčové informace ve spojitosti se správou města na jednom místě.
S rychlejším a efektivnějším plánováním rozvoje sídla bude jihomoravské Kuřimi nově pomáhat její interaktivní 3D vizualizace. „Díky novému trojrozměrnému modelu města budeme při plánování staveb moci pracovat s vyšší úrovní detailů. Interaktivní vizualizace nám nabídne daleko komplexnější představu o tom, jak budoucí stavby ‚zapadnou‘ do stávající zástavby města,“ popisuje Jan Vlček, místostarosta Kuřimi.
Nový nástroj dokáže přehledně zobrazit různé městotvorné parametry, jako jsou struktura zástavby, tvarosloví střešní krajiny nebo rozmístění stromů. Architektům a projektantům tak umožní zohlednit důležité kompoziční principy. Vedle odborníků však kuřimský 3D model využijí i běžní občané. „3D model bychom rádi zpřístupnili široké veřejnosti. Zároveň jej plánujeme dále rozšířit o funkci interaktivní mapy města s informacemi o službách či jednotlivých místech,“ doplňuje Jan Vlček.
Zhotovení díla měla na starosti brněnská společnost TopGis, která v letošním roce dokončila například i trojrozměrný vektorový model Brna. Základním kamenem pro jeho tvorbu byly letecké snímky. „Trojrozměrné zobrazení bylo vygenerováno z kolmých a šikmých leteckých snímků a laserových bodů,“ přibližuje proces Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis.
Všechna data na jednom místě
Interaktivní 3D vizualizace se v praxi stane jednou z vrstev nového geoinformačního systému, který bude městu od nynějška usnadňovat práci. „Tato technologie umožňuje integrovat veškerý majetek města s digitální technickou mapou a katastrem nemovitostí. Zobrazuje investiční projekty, ale rovněž svoz odpadu a například blokové čištění. Poskytuje tak komplexní a snadno dostupný přehled o městském prostředí,“ popisuje zástupkyně společnosti TopGis funkce webové mapové aplikace GisOnline, s níž bude Kuřim pracovat.
Komplexní geoinformační systémy se v souvislosti s postupující digitalizací a zvyšujícími se nároky občanů na kvalitu služeb stávají pro města a obce nepostradatelnými nástroji. Důvodem je právě jejich schopnost na jednom místě sdružovat, vizualizovat či analyzovat veškerá data spojená se správou daného sídla.