(Bez)starostný život s erotickými hračkami: Víte, kdy je čistit, kde uchovávat a do jakého kontejneru nakonec vyhodit?

Dodržovat základní hygienická pravidla se učíme už od dětství. Bereme však stejně vážně i hygienu erotických pomůcek? Poslední průzkumy ukazují, že tomu tak není. Na hračkách pro dospělé se přitom drží spousta bakterií, které mohou vést k nepříjemným zdravotním komplikacím. Správná péče navíc sexuální pomůcce dokáže prodloužit životnost.

Poslední průzkumy ukazují, že erotické hračce po jejím použití věnuje potřebnou péči pouze 22 procent Američanů. Podle společnosti BedBible, která se věnuje sexuálnímu vzdělávání, dokonce 14 procent respondentů potvrdilo, že ji nečistilo nikdy. Hygiena je přitom velmi důležitá, zejména pokud se jedná o tak citlivé oblasti těla, jako jsou genitálie. Přestože to zrovna nezní jako sexy předehra, je nezbytné před každým použitím hračku umýt vodou a antibakteriálním mýdlem.

Podle zakladatele společnosti Sexshop.cz Tomáše Koubíka je vedle antibakteriálního mýdla vhodné použít i čisticí spreje. „Bezpečné jsou především ty přírodní, které neobsahují alkohol a dají se použít také pro erotické hračky z gumy či latexu,“ vysvětluje Tomáš Koubík. Dodává však, že existuje také kategorie pomůcek, které vyžadují i další speciální ošetření. „Například umělé vagíny musejí jejich majitelé po každém použití vypláchnout, vysušit a na závěr použít speciální pudr,“ popisuje postup správné péče Koubík a zároveň zdůrazňuje i důležitost pravidelného čištění erotických hraček po jejich používání.

Místo potěšení nepříjemný zánět

Používáním špinavé hračky totiž můžete kromě orgasmu snadno dosáhnout také zdravotních komplikací. Nedesinfikovaný materiál může do intimních oblastí vnést nežádoucí bakterie nebo jiné patogeny, například kvasinky. Ty u žen způsobují nepříjemné pocity svědění, podráždění, suchosti nebo naopak výtok,“ představuje příznaky MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář sexuologického oddělení Krajské nemocnice v Ústí nad Labem. I muže mohou zdravotní komplikace po použití špinavé hračky potrápit.V tomto případě se mohou objevit potíže od svědění žaludu přes jeho bolestivost a zánět až po otok předkožky a svědění nebo pálení při močení či pohlavním styku, doplňuje výčet zdravotních problémů MUDr. Broul.

Zvýšenou péči by pak měli lidé věnovat análním erotickým hračkám. Pokud pomůcku lidé používají na anální otvor, mohou bakterie v konečníku způsobit infekci, pokud ji bez správné péče a čištění použijí na genitálie, upozorňuje Broul. Podle něj by uživatelé erotických hraček měli zapomenout rovněž na sdílení a půjčování pomůcek mezi sebou.

Víte, kam vibrátor vyhodit?

Útokům bakterií je možné předcházet uložením erotického společníka do čistého obalu. Vyhnout byste se však měli plastovým sáčkům, které jsou pro uchování nevhodné. Nejlepší je využít původní obal či látkové pouzdro, kam se nedostane prach ani jiné nečistoty. Takto zabalenou pomůcku můžeme uložit třeba do nočního stolku, aby byla po ruce.

I přes správnou péči a dobré uskladnění však ani naše oblíbená erotická pomůcka nevydrží věčně. Pokud její barva začne blednout nebo ztrácí výkon, nastal čas, aby letěla do koše. Ne však do ledajakého. Vysloužilé erotické pomůcky jsou bohužel celosvětově jednou z nejméně recyklovaných komodit.

Erotické doplňky s elektronickým zařízením patří do červeného kontejneru na elektroodpad. U ostatních se musíme řídit použitým materiálem. „Silikon patří do směsného odpadu, skleněná dilda vhazujte do bílého nebo zeleného kontejneru, který je určen na recyklaci skla. U ostatních pomůcek napoví původní obal, na němž lze nalézt doporučení ke správné recyklaci nebo likvidaci,“ radí Koubík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *