Změna preferencí u výběru klimatizace. Lidé více poptávají smart řešení, zařízení chtějí využívat i v zimě

Nástup smart technologií či energetická krize. To jsou jedny z hlavních faktorů, které ovlivňují změnu preferencí tuzemských uživatelů u výběru klimatizace. Lidé více vyhledávají zařízení vybavené chytrými technologiemi. Díky tomu je mohou nejen ovládat například z telefonu, klimatizační jednotky zároveň například monitorují i kvalitu vzduchu v interiéru a podle toho ho upravují. Výrazným trendem současnosti je také větší snaha uživatelů využívat klimatizaci po celý rok, tedy kromě chlazení také k vytápění.

 

Turbulentní vývoj spojený s cenami energií i nástup moderních technologií výrazně ovlivňují kritéria, podle kterých se lidé rozhodují při pořizování klimatizace. Oproti předchozím rokům se podle odborníků mnohem více zaměřují na efektivnější využití zařízení, zajímá je tedy nejen možnost ochlazování objektu v průběhu letních měsíců, ale také jeho vytápění v zimě. Při míře zateplení novostaveb není totiž už potřeba v domech topit tolik jako v minulosti, díky kvalitní obálce budov zároveň klesají i náklady na provoz klimatizací používaných jako zdroje tepla v zimě.

 

„Pořízení klimatizace dnes už znamená možnost celoročního užívání. Technické nároky na novostavby a rekonstrukce budov v posledních letech rostou. Klade se důraz především na ekonomickou stránku provozu staveb, nízké pořizovací náklady instalovaných materiálů a životnost. Tyto požadavky kopírují aktuálně složitou ekonomicko-politickou situaci, kdy se využívání doposud běžných zdrojů energií prodražuje,“ říká Karel Kincl, produktový manažer ze společnosti Enbra, která se zabývá prodejem klimatizací, tepelných čerpadel či systémů řízeného větrání. Funkce vytápění je podle něj u dnešních klimatizací již standardem a správně navržený klimatizační systém může nabídnout variabilní a efektivní fungování jak v letních, tak v zimních měsících.

 

Budoucnost v automatizaci a dálkovém ovládání

 

Kromě finanční úspory se zákazníci v posledních letech zaměřují více také na takzvané smart prvky a konektivitu k moderním technologiím. „V automatickém režimu se nemusí starat ani o kontrolu chodu klimatizace – jednotka sama signalizuje, kdy je třeba vyčistit vzduchové filtry. Umí upravovat vzduch nejen v jednotlivých místnostech, ale i v celém prostoru rodinných domů či budov,“dodává Kincl.

 

Tuzemští uživatelé začínají být náročnější i z hlediska způsobů ovládání klimatizace, častěji se to přitom týká novostaveb. „Podobně jako u domácích spotřebičů je dnes populární moderní ovládání přes aplikaci v mobilu. To umožňuje ještě širší možnosti nastavení, než kdyby měl uživatel v ruce pouze dálkový ovladač. U klimatizace lze tímto způsobem měnit režimy, naprogramovat ji, ale taky například diagnostikovat její funkce,“ vysvětluje produktový manažer společnosti Enbra.

 

Začátek léta znamená pro tisíce Čechů také celou řadu zdravotních potíží spojených s alergeny. Kvalitní klimatizace v tomto směru může pomoci – díky efektivní filtraci může zachytit velké množství pylových zrn, které lidem na přelomu jara a léta znepříjemňují život. „K základním funkcím moderních klimatizačních jednotek samozřejmě patří ochlazování vzduchu, ale i jeho účinná filtrace při průchodu jednotkou. Podstatné je při údržbě zejména pravidelné čištění filtrů, které jsou důležitou součástí klimatizačních jednotek. Ty totiž zachycují i velmi drobné prachové částice, což ocení především alergici a rodiče malých dětí,“ vysvětluje Kincl.

 

Přenosné klimatizace mohou přinést starosti

 

Produktový manažer společnosti Enbra v souvislosti s klimatizacemi upozorňuje na mobilní jednotky, které pronikají na český trh. Tento typ zařízení je sice přenosný, většinou ale taky výrazně hlučnější s nižší výkonovou variabilitou. „U tohoto typu je navíc nutné opakovaně vylévat nashromážděný kondenzát, který vzniká v jednotce při chlazení. Musí se také řešit odvod teplého vzduchu ven z místnosti hadicí přes okno. Zkrátka není klimatizace jako klimatizace,“ upřesňuje Kincl.

 

Aby klimatizace pracovala efektivně a zároveň dlouho vydržela, měli by uživatelé dodržovat několik základních pravidel. „V režimu chlazení dosáhneme nejefektivnějších výsledků při udržování teploty uvnitř místnosti o šest, maximálně o osm stupňů nižší, než je teplota venkovního prostředí. Pokud se teplota venku pohybuje například kolem hranice tropické třicítky, pak bychom měli klimatizaci nastavit na čtyřiadvacet stupňů,“ uzavírá Kincl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *