Na hory jen s kartičkou pojišťovny? I vykloubené rameno může stát desetitisíce

V Alpách začala zimní sezóna a lyžařské vleky se brzy rozjedou i u nás. Rušno nastává také pro horskou službu, kterou každoročně čeká tisíce zásahů. Nejčastěji potřebují pomoc právě lyžaři a snowboardisté. Zranění na sjezdovce pro ně znamená nejen zkaženou dovolenou, ale mnohdy statisícové výdaje za léčbu či převoz domů. Dobré cestovní pojištění dokáže před podobnými nepříjemnostmi uchránit. Jak je to ale s pojistným plněním při požití alkoholu a je nutné pojistit zvlášť také děti?

Podle údajů cestovních agentur zájem o zimní dovolené oproti loňsku stoupnul. „K začátku listopadu jsme evidovali meziroční nárůst prodejů lyžařských zájezdů o téměř 10 procent. Vrchol prodeje tohoto typu zájezdů však teprve přijde. Z destinací momentálně vede Itálie, na druhém místě je Rakousko. Oblíbené jsou také pobyty v tuzemsku, na Slovensku a ve Francii,“ uvádí Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia.

Ať už se chystáte na cestu na české hory, nebo do zahraničí, odborníci doporučují nevyrážet bez vhodného pojištění. Podle záchranářů horské služby je totiž riziko vážných úrazů nezanedbatelné. Jen u nás v zimní sezóně 2017/2018 vyjeli k bezmála osmi tisícům zraněných, především k lyžařům a snowboardistům. Mezi nejčastější úrazy patřily poranění kloubů, pohmožděniny a zlomeniny.

Cestovní pojištění přijde vhod i na českých horách

Pro lyžaře vyrážející do zahraničí je pojištění většinou samozřejmostí, na českých horách ho ale lidé často opomíjejí. „Léčbu v České republice lidem samozřejmě zaplatí zdravotní pojištění. Cestovní pojistka ale navíc obsahuje pojištění odpovědnosti, které lidem kryje záda v případě, že někomu způsobí škodu nebo zranění. Dále je součástí také úrazové pojištění, které funguje v podstatě jako odškodné při úrazu s trvalými následky,“ vysvětluje mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje. Na sjednání cestovního pojištění podle ní navíc občas hřeší i lyžaři mířící na Slovensko, kteří počítají s tím, že se v případě problémů jednoduše vrátí zpět do Česka. Ačkoliv jsou Tatry takřka za rohem, převoz sanitkou zpět domů přijde i na několik desítek tisíc korun, zásah horské služby i na statisíce. Bez sjednaného pojištění je budete hradit z vlastní kapsy.

Pojištění je nepřenositelné. Vlastní pojistku potřebují i děti

Častou chybou ve spojitosti s cestovním pojištěním je i domněnka, že není nutné jej vyřizovat pro nezletilé děti. To je ovšem omyl. Cestovní pojištění platí pouze pro konkrétní osobu, pro kterou je sjednáno a není přenositelné, a to ani z rodiče na nezletilé dítě. Je tedy nutné jej sjednat pro každého člena rodiny zvlášť. Zpravidla je ale dětská pojistka o něco levnější. Zahrnovat by každopádně měla také pojištění odpovědnosti. Právě nezkušení malí lyžaři snadno způsobí vysoké škody.

Je alkohol skutečně tabu?

Alkohol a sport k sobě sice nepatří, jaká by to ale byla zimní dovolená bez dobrého svařáku? Pojišťovny ovšem pojistné plnění podmiňují limitem zjištěného alkoholu v krvi. Znamená to, že když si dáte u sjezdovky jedno pivo nebo svařák, už se na pojišťovnu nemůžete spoléhat? „Takto striktní to rozhodně není. Podstatné je to, zda měl alkohol na danou nehodu či úraz vliv. To vždy posoudí lékař, který se úrazem bude zabývat. S jednou skleničkou svařáku se tedy většinou nemusíte bát. Rozhodně to ale s alkoholem nepřehánějte,“ radí Michal Kozub, produktový specialista z Direct pojišťovny.

Jen kartička zdravotní pojišťovny mnohdy nestačí

Cestovní pojištění zdarma nabízejí často i banky jako bonus k platební kartě. Toto pojištění ale bývá jen velice základní s výrazně nižšími pojistnými limity a často neposkytuje možnost připojištění rizikových sportů. Podobně omezené možnosti poskytuje i kartička pojišťovny, na kterou Češi při cestě po Evropě často spoléhají. „Kartička zdravotní pojišťovny sice platí ve všech státech Evropské unie, v Norsku, ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku i na Islandu, ale kryje pouze náklady lékařsky nezbytné zdravotní péče v lékařských zařízeních zapojených do systému státní zdravotní péče. Nekrytou péči, stejně jako ošetření v soukromém zařízení si potom musíte zaplatit sami,“ varuje Michal Kozub. Nemocnici, ve které bude pacient ošetřen, si přitom především ve vážných případech sám nevybírá, takže v soukromém zařízení můžete skončit snadno. Například den pobytu v nemocnici v Itálii, Rakousku či Francii přijde i na 20 tisíc korun. Léčba méně závažných zranění, jako vykloubeniny, stojí i několik desítek tisíc. Vážná zranění – mnohonásobné zlomeniny, poranění páteře a podobně – spolknou z rodinného rozpočtu až statisíce.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *