Solární lavičky s Wi-Fi připojením se v květnu objeví v Blatné i na Lipně

V některých místech v České republice se už koncem května budete moci usadit na solární lavičce, která ekologicky nabije váš mobil nebo notebook elektřinou vyrobenou ze slunce. Mezitím si díky bezplatnému Wi-Fi připojení vyřídíte například e-maily. Parky a další veřejná prostranství tak dostanou zcela nový rozměr a stane se z nich místo, kde můžete nejen odpočívat, ale také pracovat.

Veřejné prostory se v posledních letech proměňují. Stále více lidí může pracovat nejen z kanceláře, ale i venku. Vedle kaváren se tak stávají oblíbeným místem také parky. Ty zatím měly své limity – lavičky mnohdy neposkytovaly příliš pohodlí a navíc v jejich okolí bylo problematické připojit se k veřejnému internetu nebo nabít mobilní zařízení. „Lavičky nemusejí sloužit pouze k odpočinku, ale lidé na nich mohou i pracovat. Není nutné, aby během letních dnů trávili čas jen v kanceláři,“ podotýká Lukáš Svoboda ze společnosti E.ON, která instalaci laviček v českých městech podporuje.

Koncem května budou mít solární lavičky v Blatné a v Lipně nad Vltavou, v červnu se chystá jejich instalace ve Volyni a v Třebíči. „Se společností E.ON spolupracujeme dlouhodobě na konceptu chytrého města, a proto jsme využili možnost pořídit solární lavičku. Ta obsahuje dvě USB zásuvky pro nabití mobilů nebo tabletů. Nový prvek městského mobiliáře bude umístěný u nově vybudovaného skateparku, který leží v komplexu sportovišť. Věřím, že si k lavičce mladí sportovci rychle najdou cestu,“ říká Pavel Ounický, místostarosta města Blatná.

Lavičky fungují i bez slunce

Solární lavičky perfektně zapadají do konceptu chytrých měst a poprvé byly představeny na Expu 2015 v Miláně. Protože využívají solární energii ze slunce, jsou šetrné k životnímu prostředí. „Lavičky CapaSitty jsou první v České republice, které fungují na principu obnovitelných zdrojů energie. Jsou energeticky soběstačné, takže nepotřebují připojení k pevné elektrické síti a mohou být ihned instalovány,“ uvádí Matěj Kotrba ze společnosti Full CapaCity, s.r.o., která solární lavičky vyrábí.

Instalovaný výkon solárních panelů a kapacita baterie jsou navrženy tak, aby lavička vydržela až 14 dní plně fungovat bez slunečního svitu, takže ji lze využívat po celý rok. Její konstrukce je navíc v takzvaném provedení „antivandal“, což znamená, že je solární panel chráněný tvrzeným sklem a použitá elektronika je uzamčena v ocelové skříni.

Místa, kde lavička dává smysl

Lavičky mohou být umístěné například v městských parcích, sportovních areálech, na dětských hříštích, u gymnázií nebo u základních škol, v blízkosti informačních center nebo na turistických stezkách. „Základem je vybrat vhodné místo, kde bude mít lavička se solárním panelem smysl. Samotná instalace je potom v režii výrobce, který už obstará všechno potřebné,“ konstatuje Lukáš Svoboda.

Obě společnosti přitom našly způsob, jak vzájemně efektivně spolupracovat. „Díky podpoře E.ON můžeme lavičku instalovat v řadě menších měst po celé České republice a její funkce tak mohou využívat obyvatelé i mimo velká centra. Spolupráce funguje tak, že město od nás zakoupí solární lavičku, jež nese brand společnosti E.ON, která na instalaci laviček přispívá,“ popisuje Matěj Kotrba.

Monitorují ovzduší i pohyb lidí

Odpočinek, nabíjení mobilních zařízení nebo Wi-Fi připojení nejsou tím jediným, co solární lavičky umí. Monitorují také čistotu ovzduší, například koncentraci oxidu uhličitého a prachových částic nebo hladinu hluku. Krom toho sledují pohyb lidí v místě, kde jsou instalované. „To vše jsou v dnešní době velmi důležitá strategická data, která vytvářejí kompaktní celek pro efektivnější řízení města,“ dodává Lukáš Svoboda.

Aktuálně probíhá instalace solárních laviček hned na několika místech v České republice. Jedním z nich je také Království lesa. Tato atrakce v zábavním resortu v Lipně nad Vltavou je umístěna v těsné blízkosti hojně navštěvované Stezky v korunách stromů. Už nyní zde fungují další zařízení nebo technologie využívající obnovitelné zdroje, jako je třeba autonomní lampa veřejného osvětlení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *