Češi své zájezdy do Egypta neruší, poptávka po dovolené v zemi pyramid však klesá

Čeští turisté vyjíždějí i nadále na dovolenou do egyptských turistických letovisek a neruší zájezdy kvůli politické situaci v zemi. Při výběru aktuálních zájezdů však preferují jiné alternativy, zejména levnější Bulharsko. Egypt tak v žebříčku nejprodávanějších letních destinací v červenci klesl z 3. příčky až na 8. místo. Podle odborníků je však cesta do turistických letovisek bezpečná.

Aktuální politická situace v Egyptě zapříčinila v červenci několikaprocentní pokles poptávky českých turistů vycestovat do některé z místních turistických oblastí. Zatímco v červnu 2013 tvořil podíl prodaných zájezdů do Egypta 10 % z celkového prodeje pobytů, v červenci tvoří tento podíl pouze 4%. Ukázaly to aktuální statistiky cestovní agentury Invia. Zatímco v průběhu letošního června se tak země pyramid umístila na 3. místě nejpopulárnějších destinací, v červenci její popularita klesla.

„Podíl prodaných zájezdů do Egypta klesl nejvíce na úkor Bulharska, které v červnu nebylo ani v TOP5 destinacích, ale v červenci se dostalo až na druhé místo hned za Řecko,“ hodnotí Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším internetovým prodejcem zájezdů na českém trhu. „Již zakoupené zájezdy však klienti hromadně neruší. Zatím jsme zaznamenali jen 2 případy zrušení zájezdu, což odpovídá méně než 1 % z celkově prodaných,“ dodává Tůma.

Demonstrace a protesty proti současné politické a ekonomické situaci v zemi probíhají zejména v hlavním městě Káhira a dalších velkých městech, situace v turistických letoviscích u Rudého moře je podle českých turistických delegátů bezpečná. Ministerstvo zahraničních věcí tak doporučuje na svých webových stránkách vyhýbat se právě Káhiře a městům jako Alexandrie, Suez či Luxor, stejně tak jakýmkoliv veřejným shromážděním.

„Do největších egyptských měst omezují cestovní kanceláře nabídku fakultativních výletů. Podle delegátů českých cestovních kanceláří pak v místě pobytu panuje v hotelových rezortech a turistických oblastech jako jsou Marsa Alam, Hurghada nebo Sharm-el-Sheikh naprostý klid. Turisté se vrací z Egypta spokojeni se svou dovolenou. Cestovní kanceláře jsou ve spojení se svými delegáty několikrát denně a situaci monitorují,“ uvádí Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.