Třetina českých prvňáčků má zdeformovaná chodidla, může za to nekvalitní obuv

V posledních letech se zvyšuje počet dětí, které nastupují do prvních tříd základní školy se získanými vadami nohou, ačkoliv se jich naprostá většina rodí zcela zdravých. Podle nejnovějších údajů České obuvnické a kožedělné asociace činí toto množství bezmála 30 % prvňáčků. Vliv na deformaci chodidla má přitom podle odborníků zejména nedostatečná kvalita obuvi, kterou dítě v prvních letech svého života nosí.

Podle specialistů rodiče výběr dětské obuvi často podceňují nebo netuší, jaké normy by měla bota splňovat. Problém prohlubuje rovněž fakt, že jsou na českém trhu k dostání výrobky, které neodpovídají ani základním ortopedickým a hygienickým kritériím pro zdravotně nezávadnou obuv. Ty se týkají například zásad anatomie dětské nohy, správného střihu boty či užívaných obuvnických materiálů.

„Na vývoj nohy má samozřejmě kromě pohybu a tréninku také podstatný vliv typ, charakter a materiál obuvi, kterou dítě nosí. Stavba nohy dítěte se totiž v mnohém liší od té dospělé. Velice rychle roste a kosti má chrupavčité a měkké, tedy snadno deformovatelné. Nejčastější vadou je u dětí plochá noha,“ vysvětluje primář pelhřimovské ortopedie Jiří Běhounek, sekretář České společnosti pro ortopedii a traumatologii. „Při výběru obuvi je velice důležitý správný střih a materiál. Rodiče by neměli volit špičaté boty, které mohou způsobovat poškození prstů. Vyhýbat by se měli také příliš volné obuvi, která nutí nohu klouzat ke špičce. Ideální je lehká bota z přírodní usně, která se přirozeně přizpůsobí tvaru dětské nohy,“ radí Jolana Němcová ze společnosti Moleda, která vyrábí ortopedicky testovanou dětskou obuv.

Dětská chodidla mají oproti těm dospělým sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Z tohoto důvodu je pro rodiče často problém rozpoznat dobře padnoucí botu. Podle specialistů věnují totiž málo pozornosti zejména ohebnosti a hmotnosti obuvi, přitom právě tyto faktory patří při výběru mezi stěžejní. Stále méně rodičů také při nakupování podstupuje kvalifikované přeměření velikosti nohou dítěte.

„Je bezpodmínečně nutné, aby se před samotným zkoušením boty podrobilo dítě přeměření nohy. Rodiče by se pak měli při výběru obuvi dožadovat přesného určení, pro jakou šířku a délku nohy je nabízený vzor vhodný,“ doporučuje Vlasta Mayerová z České obuvnické a kožedělné asociace. „Téma deformovaných chodidel a prstů je stále aktuálnějším, v současnosti se týká necelé třetiny nastupujících prvňáčků. Rozhodli jsme se proto rodičům správný výběr ulehčit zavedením speciální certifikace s logem žirafy, která dokládá zdravotní nezávadnost boty,“ doplňuje Mayerová.