Připojištění zdražují pojistku auta v průměru o 28 %, pojistnou ochranu však zvyšují

Za tři nejčastější připojištění dohromady zaplatí majitelé nejprodávanějších českých aut oproti běžné havarijní pojistce v průměru o 28 % navíc. Ukázaly to modelové kalkulace portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává produkty většiny pojišťoven na českém trhu. Komplexní pojistná ochrana řidiče a jeho automobilu zvýší cenu havarijního pojištění celkem o 1 566 Kč ročně bez ohledu na cenu vozu. Při vzniku pojistné události však mohou motoristé ušetřit i desítky tisíc korun. 

Běžná havarijní pojistka nekryje škody způsobené na zavazadlech ani rizika úrazu řidiče. Jedná se přitom o nejčastější rizika, která je dobré si připojistit. Výhodné je i připojištění skel automobilu, u nichž vyplacení pojistné částky z běžné havarijní pojistky omezuje sjednaná spoluúčast. Majitel nejprodávanějšího českého vozu Škoda Fabia ročně zaplatí za pojištění 4 302 Kč. To v sobě zahrnuje povinné ručení i havarijní pojistku s odpovídající pojistnou částkou 180 000 Kč. Zmíněná připojištění pak cenu této pojistky dohromady navýší o 36 %. Majitelé vozu Škoda Octavia při pojistné částce 300 000 Kč zaplatí za pojistku 7 290 Kč a za připojištění o 21 % více. 

„Připojištění poskytují řidičům mnohem větší pojistnou ochranu než základní havarijní pojistka, dohromady přitom stojí okolo stokoruny měsíčně. Například poškození skel vozu jsou velmi častá hlavně při rychlé jízdě po dálnici a výměna čelního skla může stát nemalé částky. Připojištění skel přitom stojí 400 až 500 korun ročně,“ uvedl Pavel Ronovský, ředitel nezávislého portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky většiny pojišťoven na českém trhu. „Pokud má řidič sjednáno připojištění skel automobilu, pojišťovna při jeho poškození škodu v rámci pojistného plnění uhradí, aniž by bylo nutné dokládat protokol o nehodě sepsaný policií,“ dodal Ronovský.

Cenu havarijního pojištění může majitel vozu snížit, pokud zvolí jen část rizik, která bude pojistka krýt. Havarijní pojištění vozu Škoda Fabia s pojistnou částkou 180 000 Kč s krytím pouze rizika odcizení automobilu a následků působení živlů stojí 3 694 Kč. Majitelé Škody Octavia pak za stejné pojištění s pojistnou částkou 300 000 Kč zaplatí 6 451 Kč. Cenu pojistky pak snižuje i sjednaná vyšší spoluúčast.  

„Při volbě havarijního pojištění je nutné pečlivě zvážit nejen pojistnou částku, která by měla odpovídat aktuální hodnotě vozidla, ale také všechna rizika, na něž je potřeba vůz pojistit. Je vhodné brát v úvahu jak riziko odcizení vozidla, tak i riziko nehody,“ sdělil Roman Sznapka, produktový manažer internetového porovnávače ČeskéPojištění.cz. „Havarijní pojištění se díky historicky nejnižším cenám a možnosti přenosu bonusů dnes vyplatí nejen majitelům nových vozů, ale prakticky všem motoristům,“ doplnil Sznapka.