Každý čtvrtý řidič sedl alespoň jednou za volant pod vlivem alkoholu. Loni byly návykové látky příčinou téměř pěti tisíc nehod

Počet dopravních nehod, při kterých byl řidič pod vlivem alkoholu nebo drog, každoročně stoupá. V loňském roce byly návykové látky příčinou dopravní nehody v 4 900 případech. Z průzkumu agentury STEM/MARK, který si nechala vypracovat Asociace Záchranný kruh, zároveň vyplývá, že v alkoholovém opojení sedlo za volant 25,5 procenta řidičů.

Alarmující číslo je to zejména u mužské populace. Po požití alkoholu řídilo dokonce 33,8 procenta řidičů — mužů, ženy jsou v tomto ohledu opatrnější — alespoň jednou v životě řídilo pod vlivem 14,9 procenta řidiček.

Ačkoliv si řidiči myslí, že například po dvou pivech se jim nemůže nic stát, opak je pravdou. Už malé množství alkoholu v krvi, tedy půl promile, zvyšuje riziko dopravní nehody až třikrát. S každou další skleničkou se riziko násobně zvyšuje. Pokud má řidič v krvi osm desetin promile, pravděpodobnost nehody je až desetinásobná,“ upozorňuje Lukáš Hutta, výkonný manažer Asociace Záchranný kruh.

Výsledná data u drog jsou o poznání nižší, přesto vzbuzují pozornost. Pod vlivem drog sedlo za volant 2,9 procenta řidičů. „Bohužel z našich statistik vyplývá, že dopravních nehod způsobených řidiči pod vlivem omamných látek neustále přibývá. V roce 2018 jich bylo téměř pět tisíc a zemřelo při nich 76 lidí,“ doplňuje Hutta.

Žádná droga nepůsobí na řidiče pozitivně

Argumenty uživatelů drog, které v mnoha případech stojí na lepším soustředění se na jízdu, zdaleka neobstojí. Alkohol a opiáty pozornost naopak snižují, navíc se po jejich požití výrazně prodlužuje reakční doba, u amfetaminů nebo kokainu je řidič příliš sebevědomý, agresivní a nepřiměřeně riskuje. U ketaminu, případně u LSD může mít řidič halucinace, rozmazané vidění a bude působit zmateně.

Žádné drogy za volant nepatří. Samozřejmě platí, že na každého účinkují jinak, záleží na věku, hmotnosti nebo zdravotním stavu. Nikdy ale není jejich vliv pozitivní, a to samé platí i pro alkohol. Úplně nejhorší situace nastává, pokud řidič alkohol a drogy zkombinuje. Zvyšuje tak riziko těžké dopravní nehody až dvěstěkrát,“ říká Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh.

Pro nulovou toleranci alkoholu za volantem jsou téměř dvě třetiny Čechů

Ačkoliv zkušenost s omamnými látkami za volantem má čtvrtina Čechů, celých 63,6 procenta dotázaných je pro nulovou toleranci alkoholu v krvi. Hranici 0,2 promile by povolilo 23,1 procenta respondentů, 13,4 procenta Čechů by tolerovalo půl promile. Podobně jako u zkušeností s omamnými látkami jsou výrazně opatrnější ženy. Pro nulovou toleranci se vyslovilo 73,3 procenta řidiček, u mužů bylo toto číslo podstatně nižší — 56 procent.

Asociace Záchranný kruh si nechala průzkum zpracovat u agentury STEM/MARK jako součást kampaně pod názvem Ty to zvládneš, ve které představuje inovativní instruktážně analytická videa vycházející z reálných dopravních nehod. „V našem projektu představujeme divákům unikátní spojení reálných záběrů složek IZS ze zásahů společně s analýzou nehod a preventivně emotivním sdělením z úst záchranářů. Díky analytické části a výpovědím záchranářů zasahujících na místě události seznamujeme diváka jak s průběhem zásahu, tak hlavně s důvody vzniku nehody a zejména pak specifikací chyb. Naším cílem je, aby si divák uvědomil rizika a aby se počet dopravních nehod snížil na minimum,“ uzavírá Veronika Krajsová.

Bližší informace o projektu naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *