Vysoké teploty, zloději, hmyz aneb jak se vypořádat s riziky letních měsíců

Léto je pro většinu z nás nejoblíbenějším obdobím roku, během něhož si chceme užít pohody a relaxace. Abychom si ho však mohli skutečně vychutnat, musíme myslet také na to, jak se vypořádat s některými riziky letních měsíců. Mezi ně patří například přehřívání interiéru vlivem vysokých venkovních teplot, přemnožení hmyzu, ale třeba i zvýšená pravděpodobnost vloupání. V následujícím článku vás seznámíme s některými tipy, jak nejefektivněji ochránit naše bydlení.

Ochrana před sluncem a vysokými teplotami i díky stínění

Zatímco průměrné teploty se v České republice od června do srpna pohybují okolo 20 °C, nejvyšší teploty dosahují až 37 °C. Právě v těchto dnech hledáme nejrůznější způsoby, jak vytvořit klima uvnitř domu či bytu co nejpříjemnější. Přirozeně se snažíme větrat otevřenými okny, pomoci může i klimatizace či třeba vhodně zvolený systém zastínění. Podle odborníků je právě stínění nejúčinnějším způsobem, jak zabránit přehřívání místností. „Díky stínění například formou venkovních rolet a žaluzií se teplota v interiéru v letním období může snížit až o 9 °C oproti teplotě venkovního vzduchu,“ říká Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky s tím, že stínicí technika přináší také podstatné úspory. „V létě, kdy jsou teploty nejvyšší, výrazně snižuje náklady na provoz klimatizačních jednotek,“ dodává Valenta.

Tip odborníka: Největší efekt mají stínicí systémy, které jsou řízeny automaticky a spolupracují v rámci celkové koncepce bydlení. Pro letní dny si díky automatizaci můžeme nastavit přesný režim, podle kterého budou žaluzie regulovat průnik slunečních paprsků do interiéru.

Ochrana před zloději je v létě nutností

Z policejních statistik vyplývá, že zejména červenec a srpen jsou měsíce, ve kterých je činnost zlodějů a četnost vloupání ve srovnání se zbytkem roku výrazně zvýšená. V případě krádeží v domech a bytech činí škody v Česku průměrně 57 461 Kč respektive 44 669 Kč. Nahrává tomu jak předpokládaná dlouhodobější absence majitele domu či bytu, tak hlavně fakt, že kvalitně zabezpečen je v průměru jeden z deseti domů. Až 80 % nemovitostí má špatně zabezpečené vstupní dveře, které jsou nejčastější slabinou. „Standardní ochranu představují tříbodové zámky s automatickým uzamykáním, skryté čidlo pro zabezpečovací systém i kování s překrytím proti odvrtání včetně možnosti rozšíření o biometrické zabezpečení,“ vysvětluje Lubomír Valenta, ze společnosti Lomax, která je největším výrobcem sekčních garážových vrat na českém trhu. Experti doporučují také bezdrátový alarm napojený na dispečink bezpečnostní agentury.

Tip odborníka: Aktuálním trendem je také zabezpečování garážových vrat nejčastěji díky kombinaci elektronických prvků a základních mechanických zarážek. Moderní vrata s automatickým ovládáním a kvalitním motorem mají navíc převodovku konstruovanou tak, že brání nežádoucímu mechanickému zvednutí vrat i v případě výpadku proudu.

Tip 3: Ochrana před hmyzem pomocí odpuzovačů a sítí

Letní měsíce jsou tradičně spjaty s přemnožením bodavého hmyzu, zejména komárů. Oblast jižní Moravy trpí kalamitami komárů pravděpodobně nejvíce z celé České republiky. Nacházejí se zde totiž četné rybníky, lužní lesy a nivy. Ty často zaplavuje voda a tím dává komárům ideální podmínky pro rozmnožování. Kromě nepříjemného bzukotu nás komáři obtěžují zejména svým bodnutím, které na kůži zanechává svědící červené pupínky, a může dokonce přenášet závažná onemocnění, v Česku například Valtickou horečku či lymeskou boreliózu. Obvykle se nejen před komáry, ale také před klíšťaty, chráníme pomocí repelentů, ať už přírodních či chemických, které vtíráme do kůže. Toto opatření se hodí hlavně ve dne, kdy se pohybujeme venku. V noci je zase praktičtější použití odpuzovačů na bázi frekvence zvuku, které lze zastrčit do zásuvek.

Tip odborníka: Velmi praktické jsou také nejrůznější druhy sítí do oken, které zabraňují přímému vletu hmyzu. Samotná síťovina je vyrobena ze skelných vláken potažených PVC, je odolná proti protržení a proti korozi. Síťovina je poměrně hustá, ale i přesto velmi dobře průhledná a při pohledu ven ji takřka nevnímáte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *