Podceňovat zabezpečení se nevyplácí. Češi své příbytky pojišťují kvalitněji než loni

Kvalitnější ochrana majetku, kvalitnější pojistky. Podle expertů z pojišťovnictví Češi do pojištění svých domácností investují více než loni. Současným trendem v ochraně domácností jsou například zařízení napojená na centrální bezpečnostní systém, která je možno sledovat i ovládat online. Lidé by neměli podceňovat stupeň zabezpečení uvedený ve smlouvě, u každé pojišťovny totiž mohou požadavky vypadat jinak.

Podle manažerky pojistných produktů Veroniky Hanušové ze společnosti ePojisteni.cz, největšího a nejvýznamnějšího poskytovatele online pojištění u nás, lze na výši pojistného pozorovat, že klienti mají větší zájem o kvalitní ochranu jejich majetku a sjednávají si kvalitnější pojistky. „Lidé mnohdy podceňují rizika, která je možné si připojistit, nesjednají si komplexní ochranu a poté se stane jediná věc, kterou neměli pojištěnou. Některé pojišťovny totiž mají limity například pro spotřebiče, které kryjí pouze určitým procentem z pojistné částky. Může se pak stát, že pokud má klient domácnost pojištěnou v hodnotě 200 tisíc a z důvodu přepětí mu shoří spotřebiče, pojišťovna mu zaplatí notebook, ale ledničku už nikoli,“ varuje Hanušová. Výši pojistné částky je proto vhodné konzultovat s odborníkem, který může doporučit nejvýhodnější varianty. Pojištění domácnosti se vztahuje na domácí zařízení a vybavení, jako jsou elektrické spotřebiče, nábytek či starožitnosti, ale také stavební součásti jako například plovoucí podlaha, kuchyňská linka či vestavěné skříně. Za domácnost může být považován dům, byt, chata, garáž či jiné nemovitosti, ať už pronajaté či vlastní.

Zabezpečení domácnosti vyřeší komplexní ochrana

Podmínky zabezpečení řada pojišťoven předepisuje, dokud ale nedojde k pojistné události, samy je nekontrolují. Proto je dobré si stupeň zabezpečení podle podmínek ve smlouvě pohlídat osobně. Například u Kooperativy se předepsaný způsob zabezpečení bytu liší podle výše pojistné částky – u pojištění do 500 tisíc stačí mít u vchodových dveří zámek s bezpečnostní vložkou a kováním, nad 500 tisíc už pojišťovna navíc vyžaduje přídavný bezpečnostní zámek. Garážová vrata by měla být v obou případech uzamčena nebo elektricky uzavřena se zpětnou blokací proti násilnému otevření. Stejnou pozornost jako zabezpečení vstupních dveří není od věci věnovat dalším vstupům do domu, jako jsou boční vchody, okna nebo garáže. Podle expertů jsou současným trendem v zabezpečení domácností zařízení napojená na centrální systém budovy, která lze sledovat a ovládat online. Do popředí se tak dostávají systémy na dálkové ovládání a programovatelné sestavy s mnoha automatickými funkcemi. Pokud má uživatel od jednoho výrobce například garážová vrata, vjezdové brány, rolety či žaluzie, všechny tyto prvky lze programovat v rámci centrálního systému budovy. Lidé tak získají komplexní bezpečnostní systém pro svou nemovitost,“ sdělil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zaměřuje na výrobu garážových vrat, předokenních rolet, žaluzií a vchodových dveří.

Výpočet pojistného ovlivní i adresa

Při výpočtu pojištění domácnosti mohou pojišťovny vycházet z několika údajů, které zohledňují v závislosti na rozsahu krytí. Výši pojistného pak nejvíce ovlivní pojistná částka, záleží však také na velikosti bytu či domu. „Pojišťovny vycházejí ze statistik, například do většího domu spíše udeří blesk. Rozdílná cena bude rovněž pro byt na pražském Žižkově, kde už zloději pětkrát vykradli souseda, než pro byt na vesnici s padesáti obyvateli, kde se všichni znají navzájem,“ uvedla Hanušová ze společnosti ePojisteni.cz. Zároveň dodává, že z hlediska umístění domácnosti pojišťovny nezohledňují pouze PSČ, protože se může stát, že část ulice leží v první povodňové zóně, zatímco druhý konec už je nepojistitelný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *