Nejčastější využití solární energie v domácnostech: pro ohřev vody i k napájení pohonů

Šetřit zdroje energie a tím i životní prostředí lze v současnosti různými způsoby. Jedním z těch nejúčinnějších je přitom využití solární energie, tedy energie slunečního záření. Místo elektřiny z rozvodné sítě tak můžeme solární energii využít k vyhřívání domu, k ohřevu vody pro domácnost nebo k napájení pohonu různých zařízení a vybavení domácnosti. Právě tyto možnosti vám blíže popíšeme v následujícím článku.

Solární neboli sluneční energie patří k obnovitelným zdrojům energie, který může dlouhodobě pokrýt energetické potřeby lidstva bez vedlejších následků. Na většinu domů totiž za rok dopadne více sluneční energie, než kolik je jejich roční spotřeba tepla a elektřiny. Celkové množství solární energie, které dopadne na zem, ovlivňují zeměpisné podmínky. Rozdílná je intenzita slunečního záření v jižních státech Evropy, jiná zase v severských zemích. V České republice je tato intenzita odhadována na 950–1 340 kW na metr čtvereční za rok. Nejvíce intenzivní záření lze v tuzemsku zaznamenat mezi dubnem a zářím. Na intenzitu slunečního záření má také vliv počet slunečních hodin, které se v Česku odhadují na 1 330 –1 800 hodin.

Tip 1: Solární energií lze efektivně vyhřívat dům

Jednou z nejjednodušších variant využívání sluneční energie je pasivní využití tepla ze slunečního záření, což nevyžaduje instalaci téměř žádných zvláštních zařízení. Jedná se v podstatě o bezprostřední využití skleníkového jevu, tedy vyhřívání obytných místností přímým slunečním zářením. Díky této energii, která bývá označována jako takzvané pasivní solární zisky, rostou úspory energie do 30- 40 % prosklené plochy. To se týká zejména jižní strany fasády a jižních oken. Díky sluneční energii tak můžeme získat až 50 % tepla na vytápění. „Pro provoz a vyrovnané vnitřní klima budovy je stejně důležité, jako vytápění v zimních měsících, zabránění přehřívání prostorů v letním období. Dostatečně účinným opatřením je v současnosti například mechanické stínění, formou vnějších žaluzií, předokenních rolet,“ vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky. Ještě výraznější je účinek ve vazbě na motorické řízení stínění. „Motorizace v návaznosti na čidla umožní, aby se podle aktuálního počasí stínění buď aktivovalo, nebo deaktivovalo, a díky tomu se dům nepřehřívá a nemusíte v létě chladit, nebo dům nevychladne a využívá slunce v zimě k vytápění,“ dodává Valenta.

Tip 2: Sluneční záření se nejlépe využívá k ohřevu vody

Solární energii můžeme v současné době využívat nejen pasivně, ve formě vyhřívání místností, ale také aktivně, ve spojení s různými technickými zařízeními, jako jsou solární kolektory nebo parabolické reflektory. Podle odborníků je v současnosti solární energie nejlépe využívána v systémech na ohřev vody, které pokryjí zhruba 10 % energetickou spotřebu celého domu. Účinnost solárních kolektorů pro ohřev vody je přitom zhruba 30 – 40 %. Některé aktuální propočty dokonce ukazují, že v období mimo topnou sezónu, zhruba od poloviny května do poloviny září, je solární systém schopen pokrýt prakticky všechnu spotřebu teplé vody v domácnosti. Průměrně pak lze touto cestou získat až 70 % teplé vody.

Tip 3: Pohony na solární energii jistí výpadky proudu

Sluneční energii je vhodné využít také k napájení pohonu různých zařízení. Pohon na solární energii je v současnosti funkčním řešením pro ovládání vrat, bran, garáží i předokenních rolet v místech, kde není k dispozici elektrická síť. „Ne každý má garáž nebo bránu v místě, kde je běžně dostupná síť 230 V. A ne každý chce jít standardní cestou a hledá ekologičtější možnosti ovládání pohonu, které šetří životní prostředí i peněženku. Řešením může být solární pohon, respektive solární sada,“ vysvětluje Hana Pobořilová, marketingová manažerka společnosti Somfy, která se zabývá výrobou pohonů a automatizační techniky. „Solární sada využívá pro svou funkci sluneční energii. Sada se skládá ze tří částí – úsporného pohonu, napájecí baterie a ze slunečního panelu. Sluneční panel sestavený z fotočlánků přeměňuje energii slunečního záření na energii elektrickou, která je následně použita pro dobíjení baterie. Ta pak napájí pohon – připojení k rozvodné elektrické síti tedy není potřeba,“ upřesnila Pobořilová.

Solární systémy napájení pohonu je výhodné použít v situaci, kdy by přivedení elektrických napájecích kabelů bylo neekonomické či technicky nemožné. Ačkoliv mohou být pomocí solárních pohonů ovládány i prvky stínicí techniky, v současnosti se nejčastěji využívají u bran nebo garážových vrat. „Největší výhodou garážových vrat ovládaných pohony se solárními systémy napájení je kromě úspory elektrické energie a šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí samozřejmě možnost ovládání během výpadků proudu ve veřejné síti, a to i v noci díky bateriovému zdroji,“ uvedl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která v tuzemsku patří mezi největší výrobce garážových vrat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *