Letní pneumatiky zlevnily o 4,2 %, ceny ovlivňuje levná ropa a oslabující koruna

Ceny letních pneumatik za uplynulý rok klesly, a to o 4,2 %. Průměrná cena v českých internetových obchodech aktuálně činí 2 958 Kč. Ukázaly to výsledky měření aplikace Karsa Monitor, která srovnává ceny zboží v e-shopech. Cenu pneumatik ovlivňuje propad cen ropy, výraznější zlevňování však brzdí oslabující koruna.

Letní pneumatiky jsou aktuálně nejlevnější za uplynulých 12 měsíců. Zatímco loni v březnu představovala průměrná cena pneumatik všech rozměrů 3 089 Kč, letos je to o 131 Kč méně. Češi však mohou v e-shopech pořídit standardní obutí pro vůz Škoda Octavia dokonce již od 2 928 Kč. Cena letních pneumatik o rozměru 195/65/r15 začíná na 732 Kč za kus. V případě renomovaných značek je rozpětí cen u tohoto rozměru od 1 235 Kč do 2 188 Kč za kus. Vyplývá to z hloubkové analýzy aplikace Karsa Monitor, která monitoruje ceny produktů na internetu.

„Řidiči, kteří plánují pořídit nové letní pneumatiky pro svůj automobil, se nemusejí obávat nevýhodného nákupu. Ceny pneu v posledních měsících klesly, a to napříč všemi značkami. Například Michelin u nejprodávanějšího rozměru od ledna prudce zlevnil, a to o více než 100 Kč,“ sdělil Michal Ježek, ředitel Karsa Technologies, která nabízí provozovatelům e-shopů moderní cloudový nástroj Karsa Monitor pro srovnání cen produktů v reálném čase. „Z analýzy ročního vývoje cen v českých e-shopech je jasné, že výrobci pneumatik tlačí ceny letního obutí dolů a v případě většiny značek na trhu jsou ceny nejnižší za poslední rok,“ zdůraznil Ježek.

Na zlevňování pneumatik má vliv zejména velký propad cen ropy, a to z částky 110 dolarů za barel na aktuálních méně než 50 dolarů. A podle odborníků může cena ropy i nadále klesat. Zároveň však na cenu pneumatik působí oslabující koruna, letos v březnu se dostal kurz koruny vůči dolaru na jedenáctileté minimum.

Cenovou politiku výrobců pneumatik výrazně ovlivňuje také konkurenční boj. Tradiční značky se totiž snaží zamezit nárůstu prodejů levných čínských pneumatik. „V uplynulých letech v Evropě se zvedla poptávka po čínských pneumatikách, které oslovují zákazníky pouze nízkou cenou, nikoliv však kvalitou. Zavedení výrobci chtějí proti tomuto trendu bojovat a zlevňují jak ceny jak u svých TOP značek, tak u svých levnějších alternativ. Příkladem může být francouzský výrobce Michelin vlastnící ekonomický Kormoran, tedy finančně dostupné pneumatiky dobré kvality,“ upozornil na nový trend Vojtěch Schwangmaier, ředitel e-shopu Pneumatiky.cz, který je předním internetovým prodejcem pneumatik na českém trhu. „V rámci letních pneumatik proto u prémiových značek dochází ke snížení cen, u Michelinu dokonce až o 5,5 %,“ doplnil Schwangmaier.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *