Jak nejlépe zabezpečit své bydlení před začátkem letních prázdnin a dovolených

Spolehlivě ochránit svůj majetek a bezpečí, to je cíl každého majitele nemovitosti. Ve zvýšené míře to navíc platí v čase, kdy se blíží zahájení letní sezóny a dovolených. Před odjezdem do nejrůznějších destinací chceme mít klid a jistotu, že jsme pro zabezpečení našeho domu či bytu udělali maximum. Z jakých zabezpečovacích systémů a výrobků můžeme vybírat? Jaké části domu jsou pro nezvané hosty nejsnadnější cestou k lupu a proč odborníci doporučují například bezdrátové technologie? Nejen to se dozvíte v následujícím článku.

Vloupání během několika minut

Odvěké klišé o příležitosti, která dělá zloděje, je v případě zabezpečení domů zcela na místě. Vždyť často je to právě lidská lehkomyslnost, která zlodějům usnadňuje přístup do domu či bytu. To potvrzují i statistiky vloupání do bytů a domů zveřejňované specializovaným webem Svět v bezpečí, dle kterých až čtyři z pěti pachatelů jsou schopni se do průměrně zabezpečeného objektu dostat během několika minut. K lupu si pak zloději nejčastěji najdou cestu nejen zdoláním vstupních dveří, ale také oknem, sklepem a garáží.

Čím více překážek, tím lépe

Praxe potvrzuje, že při vloupání pachatelé zanechají pokusů o vniknutí do domu, pokud zjistí, že by to bylo příliš komplikované. Z aktuálních průzkumů mezi trestanými lidmi za krádeže a vloupání, které provádějí společnosti zabývající se vývojem bezpečnostních systémů, vyplývá, že většinu zlodějů odradí, pokud je nemovitost vybavena alarmem napojeným na bezpečnostní službu a má ve své konstrukci zabudována bezpečnostní okna i dveře. Odrazujícím faktorem jsou také kamerové systémy, v panelových domech zase přítomnost sousedů či hlídací pes, kterého máme v bytě nebo na zahradě.

Alarmy a videotelefony  nabízejí uživatelský komfort

Současným trendem v oblasti zabezpečení domů je vysoce efektivní systém bezdrátového řešení. Mít možnost přístupu k informacím, které zaznamenává alarm, a na dálku jej ovládat, je dnes běžným standardem, který odborníci považují za bezpečný i spolehlivý způsob ochrany majetku. Přestože se cena instalace alarmu, stejně tak kamerového systému, liší v závislosti na velikosti a množství funkcí daného zařízení, lze říci, že základní zabezpečení rodinného domu vyjde zhruba na 25 až 30 tisíc korun. Aby však tato investice byla skutečně efektivní, je třeba připojit alarm na stálý dispečink tísňové linky. Odtud totiž může přijít pomoc ve chvíli, kdy dojde ke vloupání či vypukne požár a my jsme daleko z domova. Jsou to právě živelné katastrofy typu požáru, blackoutu, povodně či krupobití, které zvyšují význam automatizovaných systémů pro zajištění bezpečnosti nemovitostí a majetku.

Dobrým pomocníkem může být i domácí videotelefon, díky kterému vidíme, kdo nás chce nebo chtěl navštívit, nebo kdo se právě pohybuje kolem domu. Moderní videotelefony si pamatují až čtyři stovky návštěv, kromě toho jsou vybaveny snímači otisků prstů, které umožňují jednoduše a bezpečně ovládat bránu, garážová vrata a další elektronická zařízení.

Zabezpečení musí být komplexní

Podle expertů si však pouze s alarmem nevystačíme, je třeba o zabezpečení uvažovat v širších souvislostech. To znamená vybrat si ze sortimentu bezpečnostních výrobků například i kvalitní vstupní dveře. „U vchodových dveří jsou již standardem tříbodové zámky s automatickým uzamykáním, skryté čidlo pro zabezpečovací systém, kování s překrytím proti odvrtání včetně možnosti rozšíření o biometrické zabezpečení,“ popsal Bohuslav Bartůněk ze společnosti Lomax, která v tuzemsku nabízí vchodové dveře z hliníkových profilů. Lidé často řeší bezpečnost hlavního vchodu, nicméně zapomínají věnovat stejnou pozornost dalším vstupům do domu. Běžnou součástí domů jsou boční vchody, například ze dvora. „Pokud tyto vstupy osadí těmi nejlevnějšími typy dveří, které nemají prakticky žádné nebo pouze minimální zabezpečovací prvky, tedy obyčejný zámek, riziko vloupání je velmi vysoké,“ dodal Bartůněk.

Kromě dveří lidé v posledních letech stále častěji zabezpečují i garážová vrata kombinací elektronických prvků a základních mechanických zarážek. „Vrata s automatickým ovládáním a kvalitním motorem mají totiž převodovku konstruovanou tak, že zabraňuje nežádoucímu mechanickému zvednutí vrat, a to i v případě výpadku proudu,“ vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která je největším výrobcem garážových vrat na českém trhu.

Z hlediska bezpečnosti je důležitý i výběr oken. Co se týče ochrany proti vloupání, existuje mezi atestovaným oknem nejnižší bezpečnostní třídy a běžným oknem velký rozdíl. Bezpečnostní okno první třídy se kupříkladu osazuje nerozbitným sklem čtvrté třídy, které odolá pádu předmětu o hmotnosti 4 kg z výšky 9,5 m. U bezpečnostních oken vyšších tříd se pak používá ještě pevnější sklo. Další účinnou překážku pro zloděje představují i předokenní rolety. „Rolety jsou standardně vybaveny pružinami proti zdvihu a často také zámkem. U motorem ovládaných rolet lze navíc před odjezdem na dovolenou naprogramovat dobu jejich automatického vytažení a spouštění,“ upozornil Valenta na vychytávku, díky které nikdo zvenčí nepozná, že dům či byt je zrovna prázdný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *