E-shopy v prvním čtvrtletí zlevňovaly hlavně tablety, lidé mohli po Vánocích ušetřit 450 Kč

Lidé, kteří vyčkali s nákupem elektroniky až na první čtvrtletí letošního roku, na tomto svém rozhodnutí většinou vydělali. Například průměrné ceny tabletů oproti říjnu loňského roku klesly v březnu o více než 6 %, lidé tak mohli ušetřit 450 Kč. U mobilních telefonů byly rozdíly v ceně 4,8 %. Vyplývá to z výsledků měření služby Karsa Monitor, která analyzuje ceny zboží v e-shopech. Velké internetové obchody sice zboží zlevňovaly, volily však rozdílnou strategii cenotvorby.

Podle odborníků jsou ceny elektroniky v internetových obchodech v prvním čtvrtletí nového roku odrazem povánočního období. Nákupy před Vánocemi generují až dvě třetiny obratu prodejců v tomto segmentu. „Firmy se v novém roce snaží přilákat zákazníky na nižší ceny. Ti totiž svou spotřebu uspokojili již před Vánocemi a nyní jsou k nákupům méně ochotní,“ uvedl Michal Ježek, ředitel Karsa Technologies, která nabízí provozovatelům e-shopů moderní cloudový nástroj Karsa Monitor pro analýzu cen produktů v reálném čase. Nákup elektroniky je tradičně nejvýhodnější v prvním čtvrtletí. Důvodem nižších cen v prvním kvartálu je také životní cyklus produktu. Dochází totiž k přirozenému poklesu ceny v čase, protože firmy většinou uvádějí novinky na trh již v říjnu,“ vysvětlil Ježek.

Míra zlevňování se však liší dle cenové strategie jednotlivých internetových obchodů. Odlišná cenotvorba je patrná zvláště v období Vánoc a na začátku roku, kdy e-shopy velice pružně reagují na změnu poptávky. Například prodejce Alza.cz zvolil vyšší cenovou hladinu v říjnu loňského roku, která postupně klesala až o 1,9 % v období povánočních slev. Po jejich ukončení došlo k mírnému navýšení cen o zhruba jedno procento.

Odlišný postup při cenotvorbě zvolil internetový obchod Okay.cz, který nastavil hladinu podzimních a vánočních cen konzistentní s výraznými lednovými slevami. Podzimní ceny byly v průměru o 2,6 % vyšší než v prvním čtvrtletí letošního roku. Oproti tomu další významný on-line prodejce elektroniky Czc.cz měl produkty levnější koncem loňského roku a na začátku roku 2015 zdražoval. Rozdílné strategie e-shopů ukázala analýza B2B aplikace Karsa Monitor, která pro potřeby prodejců srovnává ceny zboží v e-shopech.

„Na příkladu uvedených obchodů je vidět, že každý internetový prodejce volí jinou strategii. Obchod Czc.cz volí stabilní cenovou strategii a ceny výrazně v předvánoční sezóně nemění. Alza.cz naproti tomu cenu s blížícím se koncem roku snižuje a v lednu nabízí krátký výprodej. Oba obchody pak od začátku roku cenu postupně zvedají,“ okomentoval strategie jednotlivých obchodů Václav Lorenc ze společnosti Pricewise, která se zabývá poradenstvím v oblasti cenotvorby a marketingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *