Dny evropského dědictví v Olomouci: OPEN AIR opera i netradiční poznávání památek

Už jen necelý měsíc zbývá do národního zahájení Dnů evropského dědictví. Letošní rok byla v tajném hlasování za pořadatele této významné akce vybrána Olomouc. O náročných přípravách pestrého programu a nejrůznějších doplňkových akcí jsme hovořili s vedoucím oddělení kultury, Radimem Schubertem.

Národní zahájení Dnů evropského dědictví se bude v Olomouci konat od 5. do 8. září. Na co se mohou návštěvníci těšit?

Náš hlavní program je opravdu bohatý. Rozhodně bych návštěvníkům doporučil zhlédnout open air operu Moravského divadla Olomouc. Ta se odehraje v pátek 6. září ve 20:00 na Horním náměstí. Umělci představí známé dílo Giuseppe Verdiho Nabucco. O den později nás ve stejný čas a na stejném místě čeká koncert a světelná show skupiny Tata Bojs, která do Olomouce zavítá v rámci svého turné 25 let cyklace aneb Tour domácí. Na obě akce je vstup zdarma.

Vedle hlavního programu však chystáte také doprovodné akce. Můžete nám je přiblížit?

Národní téma Dnů evropského dědictví zní: „Památky v novém světle.“ Naše doprovodné akce vycházejí z tohoto tématu. Můžeme se tak těšit například na výstavu Světlo maluje, v rámci které budou návštěvníci moci pozorovat optické a světelné jevy a poznat funkci kamery obscura. Výtvarné dílny s mokrým akvarelovým malováním najdou pod názvem Potkávání barev. Pro širokou veřejnost je určena akce Olomouc v novém světle. Jedná se o výtvarné vyjádření dětí i dospělých, kteří mohou přímo na výstavních panelech na Horním náměstí projevit svůj vztah k Olomouci, a to formou kreseb, písemných vzkazů, koláží, fotografií i novinových ústřižků. Na Horním náměstí budou také vystaveny fotografie, které si budou návštěvníci moci prohlédnout přes 3D brýle. Připravujeme také žonglérskou dílnu.

Jaký program byste doporučil rodinám a všem, kteří chtějí poznávat Olomouc?

Zájem dětí o historii Olomouce jsme se rozhodli podpořit soutěží Hledej želvu. V tuto chvíli pomalu končí druhé kolo a chystáme třetí. V každé etapě soutěže je na webu www.hledejzelvu.cz umístěno pět indicií památek a jejich popis. Soutěžící mají podle těchto nápověd za úkol najít památky označené symbolem želvy. Na soutěžní e-mail pak posílají svoje fotografie se správnými objekty. Nejrychlejší hráči budou odměněni věcnými cenami, publikacemi o Olomouci, procházkou památkami s průvodcem nebo volným vstupem na akce, které spolupořádá statutární město Olomouc.

Želva je tématem i jiné doprovodné akce. Můžete přiblížit, o co se jedná v soutěži Namaluj želvu?

Jde o soutěž pro mladé designéry, výtvarníky, ale i děti. V rámci této soutěže chceme najít co možná nejoriginálnější vybarvení školního či sportovního batohu. Teď v srpnu mohou soutěžící kreslit na šablony, během Národního zahájení Dnů evropského dědictví pak budeme vybrané návrhy malovat přímo na batohy.

Mysleli organizátoři Národního zahájení Dnů evropského dědictví také na seniory?

Určitě ano. Nejen pro ně je určena například přednáška s projekcí fotografií a filmu archeologa Richarda Zatloukala, která se bude zabývat nálezy na Dolním náměstí. Rádi je uvítáme také na vernisáži výstavy Homo Faber / Nositelé tradice lidových řemesel. V neděli pak mohou v parku navštívit promenádní koncert Dívčího saxofonového orchestru Luhačovice.

V rámci doprovodné akce Dny otevřených památek mohou turisté navštívit také některé zpřístupněné objekty. O jaké se jedná?

Jde o více než padesát církevních, vojenských i moderních památek v Olomouci a okolí, které budou zpřístupněny 7. a 8. září. Jejich úplný seznam můžete najít na webových stránkách www.olomouc.eu/ded/, za všechny bych jmenoval jen několik. V Arcibiskupském paláci bude k vidění výstava Erby olomouckých biskupů v architektuře a užitém umění. V rámci Expozice kolejových vozidel muzea Českých drah se budou návštěvníci moci svézt historickými kolejovými vozidly. Katedrála sv. Václava během soboty zpřístupní svou velkou věž. Turisté budou moci obdivovat také interiéry Klášterního Hradiska nebo navštívit komentované prohlídky na Korunní pevnůstce. Židovská obec Olomouc pak nabízí ukázky pečení barchesu nebo výstavu k olomoucké synagoze.

Do Národního zahájení Dnů evropského dědictví zbývá necelý měsíc. Co všechno je ještě třeba připravit?

V tuto chvíli již máme připraveny všechny stěžejní body hlavního programu. Dokončili jsme také dramaturgický koncept doprovodných akcí. Nyní tedy zbývá doladit pouze jednotlivé organizační a technické detaily. Například se vyrábějí speciální mobilní výstavní panely, které budou použity na akci Olomouc v novém světle a pro umělce street artu, kteří budou přímo na náměstí tvořit graffiti s tématem Olomouce. Vedle toho ještě dojednáváme a dolaďujeme zpřístupnění některých památek a objektů. Očekáváme, že účast se přiblíží 10 000 návštěvníků, proto nechceme nic ponechat náhodě.