Boom badmintonu v Česku pokračuje

Badminton zažívá v Česku nebývalý boom. Zájem o vybavení meziročně vzrostl o dalších 82 %. Ukázaly to statistiky internetového obchodu SportObchod.cz, který letos prodal již 6 720 badmintonových raket. Hlavní sezona oblíbeného halového sportu přitom teprve začíná. Největší zájem o badminton je totiž na podzim a v zimě. Haly pro badminton ve velkých městech jsou v odpoledních hodinách často beznadějně obsazené.

Popularita badmintonu u nás stoupá již posledních několik let, zájem o tento sport přitom roste čím dál rychleji. Zatímco loni vzrostla poptávka po badmintonovém vybavení o 65 %, letos registruje SportObchod.cz meziroční nárůst o 82 %. Badminton je sice olympijskou disciplínou a jedním z nejrychlejších raketových sportů, ale přitom neklade přehnané nároky na začátečníky a umožňuje rychlé osvojení pravidel a techniky. Dobře si spolu zahrají také hráči rozdílné výkonnostní úrovně. Právě vstřícnost k začátečníkům a příjemný pocit ze hry patří podle odborníků k hlavním důvodům, proč stále více lidí upřednostňuje badminton například před squashem či tenisem.

„Výrazný nárůst zájmu o vybavení zaznamenáváme v posledních třech letech. Příčinou je pravděpodobně obecně větší zájem o sportování v zimě. Badminton se hraje hlavně v halách, největší poptávka po vybavení bývá v říjnu, listopadu a prosinci,“ uvedl Josef Mech, ředitel internetového obchodu SportObchod.cz, který patří k největším on-line prodejcům sportovních potřeb v Česku. „V letošním roce se ale zvýšil také zájem o letní sety na dovolenou – rakety, míčky a mobilní sítě,“ doplnil Mech.

Specialitou a hitem posledních měsíců se stal speed badminton, který se k nám rozšířil z Německa. Vybavení pro tento druh badmintonu se letos prodává třikrát více než loni. Speed badminton se hraje venku, košíky jsou těžší, aby lépe odolávaly větru. Rakety pro speed badminton se nejvíce podobají squashovým raketám. K vymezení herního prostoru se často používají dva čtverce z reflexních pruhů, díky nimž lze téměř jakékoliv místo proměnit v badmintonový kurt.

Nejvíce lidí však pořád odpaluje opeřené míčky na krytých kurtech v halách, kterých stále není v Česku dostatek. Budování vhodné haly, která musí mít minimálně sedm metrů vysoký strop, je totiž poměrně náročné a náklady na stavbu i údržbu se vyšplhají vysoko. Hal sice každoročně přibývá, přesto poptávka po volných kurtech často převyšuje kapacitu sportovišť.

„Vysokou poptávku po využívání naší haly pro badminton registrujeme již delší dobu,“ potvrzuje trend Jan Zvolský, manažer marketingu a propagace pražské společnosti Erpet Golf centrum, která provozuje tři badmintonové kurty. „V odpoledních a večerních hodinách máme plně obsazeno. Rezervovat kurt je tedy nutné vždy s předstihem,“ doplnil Zvolský.