Rok 2012: Nová příležitost pro budoucí zisky

Rok 2012 je všeobecně očekáván jako krizový. Po dvou letech růstu se ekonomika může vrátit do červených čísel, kde byla naposledy v roce 2009. Ti, kdo tehdy investovali, vědí: nastane další příležitost ke zbohatnutí.

Slabý ekonomický růst uplynulého roku 2011 je za námi. Jakmile vyjdou statistiky za poslední kvartál, potvrdí se jenom, co se už ví: ekonomika začala zpomalovat. Rok 2012 by tak mohl být druhým spodním hrotem krize ve tvaru W. Pokles HDP by sice neměl být tak drastický jako v roce 2009, kdy ekonomika klesla o 4,7 %, nejistota v eurozóně však může přinést ledacos.

V RENTIA, divizi AWD ČR, máme připraveny dva scénáře. V případě prohlubujících se problémů států eurozóny předpovídáme pro rok 2012 meziroční pokles HDP o 0,5 %. V případě výrazného politického pokroku v řešení krize v eurozóně předpokládáme růst HDP o 1% HDP. Oba scénáře jsou víceméně stejně pravděpodobné. Pro rok 2013 se pak ztotožňujeme se predikcemi, hovořícími o návratu ekonomického růstu.

Ti, kdo mají nějaké zkušenosti s investováním, si mnou ruce. Vědí, že nemá cenu investovat v okamžiku, kdy jsou trhy na maximu. Kdo investoval po finanční krizi, realizoval od té doby tučné zisky. V roce 2012 tedy jistě přijde vhodná chvíle pro dobrou jednorázovou investici. A ten, kdo investuje pravidelně, by měl zbystřit už nyní. Pro programy pravidelných investic je pokles na počátku tím nejlepším, co může nastat. Pokles už začal. Podívejme se však ještě blíže na jednotlivé predikce.

Odhady státu jsou nadhodnocené

Odhady Ministerstva financí ČR a České národní banky předpovídají na rok 2012 nepatrný růst. ČNB očekává příští rok růst ekonomiky o 1,2 %, makroekonomická predikce MF ČR hovoří o 1 %. OECD pak uvádí 1,6 %. Soukromý sektor však vidí vývoj jinak. Banky věští nulu a méně, a to ještě za předpokladu, že eurozóna nepadne. Například Citibank snížila odhad růstu české ekonomiky v roce 2012 na nulu, podle Raiffeisenbank by měl HDP v Česku v roce 2012 dokonce klesnout o 1,2 %. I samotná ČNB má alternativní predikci, která hovoří o zpomalení růstu eurozóny k nule a o pomalejším posilování kurzu koruny. V takových podmínkách by česká ekonomika v roce 2012 podle ČNB klesla o 0,4 %.
V RENTIA, divizi AWD ČR, jsme optimističtí v tom, že eurozóna vydrží, ale udržení české ekonomiky v zelených číslech bude na politickém vývoji v Evropské unii záviset. Česká ekonomika je závislá na exportu, dluhové problémy eurozóny ji proto mohou zásadně přidusit.

Spořit a investovat

Z uvedených předpovědí vyplývají dva závěry: nastává skvělá příležitost pro pravidelné investice, rovněž však bude potřeba pamatovat na finanční rezervu. Krátkodobá finanční rezerva bude v následujících letech důležitá a rozdělí obyvatelstvo na dva tábory: ty, kdo případnou krizi přečkají bez větších problémů, a pak ty, jež budou v případě ekonomických problémů strádat.
Když jde ekonomika dolů, roste nezaměstnanost. Není tedy velkým překvapením, že například podle průzkumu Hospodářské komory ČR zvažuje pětina firem v roce 2012 propouštění. Právě pro takové případy je finanční rezerva více než rozumná.

Těžká, ale nutná rozhodnutí

V současných ekonomických podmínkách se bude také třeba postavit k otázce zabezpečení na stáří. Lidé do 35 let by se měli rozhodnout, zda vstoupí do druhého pilíře, či nikoli. Rozhodnutí bude nevratné. Otázka zabezpečení na stáří však tlačí nejen na generaci starší 35 let, ale i na lidi podstatně mladší. Čím mladší totiž jsme, tím větší jistotu máme, že od státu ve stáří nedostaneme téměř nic.
Je třeba pečlivě zvážit, jak spořit na stáří. Každý z nás se bude muset rozmyslet, zda mu bude stačit vyvést část peněz z průběžného státního pilíře do soukromých fondů – druhého pilíře. Nebo bude vhodnější podstatně navýšit částku na dobrovolném penzijním spoření. Někdo může raději koupit vlastní nemovitost. Je zřejmé, že pasivita není řešením.
Rok 2012 bude další zkouškou vůle a morálky. V roce, kdy česká ekonomika jako celek zažije možná jedny ze svých těžších chvilek, mohou jednotlivci zbohatnout. Kdo zatne zuby a odloží něco stranou, nebude muset v lepší zítřky jenom doufat, nýbrž je zažije na vlastní kůži.

Autorem komentáře je Kamil Durčák, produktový manažer RENTIA, divize AWD ČR.