Exotická dovolená zvýší cenu pojištění maximálně o dvojnásobek

Základní cestovní pojištění pro letní týdenní zájezd po Evropě je možné letos získat již za 91 Kč. Zájezd do exotických destinací toto cestovní pojištění prodraží maximálně o 100 %. Ukazují to aktuální modelové kalkulace porovnávače ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky českých pojišťoven. Dvojnásobnou částku proti běžné cestovní pojistce zaplatí také příznivci rizikových sportů. Cena cestovního pojištění přesto zůstává jen malou položkou v nákladech na celý zájezd.

Cestovatelé do exotických zemí se musí připravit na vyšší cenu cestovního pojištění, než v případě zájezdů do Evropy. Zatímco základní cestovní pojistku pro týdenní zájezd do evropských zemí je možné letos sjednat online již za 91 Kč, stejné pojištění pro cesty mimo Evropu vyjde na 182 Kč. Připojištění rizikových sportů pak pojistné v obou případech zdraží o 100 %. Další možná připojištění již cenu základní cestovní pojistky zvyšují méně.

„Pojišťovny většinou nabízí dvě rozdílné sazby pojistného pro cesty do Evropy a do dalších států světa. Některé pojišťovny navíc cenově odlišují cestování do USA, Kanady, Austrálie či Japonska. Právě proto bývá cestovní pojistka do mimoevropských destinací dražší,“ uvedl Pavel Ronovský, ředitel nezávislého portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky pojišťoven na českém trhu. „Nedoporučuji ale vyjíždět do zahraničí jen se základním cestovním pojištěním. Připojištění dalších rizik cenu cestovního pojištění sice navýší, i tak jde ale o částky v řádu několika desítek korun denně,“ doplnil Ronovský.

Pokud si bude chtít cestovatel do vzdálenějších světových destinací připojistit také riziko úrazu či ztráty zavazadel a využít rovněž pojištění odpovědnosti za škodu, zaplatí za pojistné 245 Kč. Oproti základnímu pojištění tedy o 35 % vyšší částku. Za totéž pojištění pro cestu do Evropy zaplatí klienti 154 Kč, což je o 69 % více oproti základní variantě.

„Je dobré mít na paměti, že cestovní pojištění ve své základní podobě slouží pouze k úhradě nákladů na ošetření v zahraničí. Proto je dobré uzavřít i připojištění rizika úrazu, které vám zajistí odškodné v případě trvalých následků. Nikdy také nevyjíždějte do zahraničí bez připojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě,“ popisuje Roman Sznapka, produktový manažer portálu ČeskéPojištění.cz. „Cestovní pojištění do evropských států včetně všech důležitých připojištění stojí klienta jen 22 Kč denně. Za cenu jedné jízdenky na městskou dopravu přitom lidé získají větší jistotu pomoci v nepříjemných situacích a mohou cestovat daleko bezpečněji,“ doplnil Sznapka.