Podle finančních poradců sjednává stavební spoření kvůli úvěru pouze 20 % klientů

Stavební spoření využívá jako spořící produkt téměř 80 % klientů, úvěru poskytnutého stavebními spořitelnami naopak využije pouze pětina. Vyplývá to ze statistik finančních poradců Rentia. Nízký zájem o úvěry koresponduje se statistikami ministerstva financí, které v loňském roce registrovalo vůbec nejnižší přírůstek úvěrů za dobu existence tohoto finančního produktu.

V loňském roce čerpalo úvěr poskytnutý stavebními spořitelnami celkem 993 357 Čechů, což znamená meziroční nárůst pouze o 0,5 %. V České republice je tak možné sledovat zpomalení dynamiky růstu počtu stavebních úvěrů. Podle odborníků je důvodem horší ekonomická situace. Finanční poradci Rentia, divize společnosti AWD Česká republika, aktuálně registrují čtyřikrát méně klientů se zájmem o úvěr, oproti těm, kteří produkt využívají ke spoření.

„S ohledem na snížení státní podpory ve stavebním spoření očekáváme postupný nárůst poměru klientů žádajících o úvěr. Celkový počet úvěrů se však bude i nadále snižovat. V budoucnu si totiž spoření sjednají především ti, kteří plánují investice do bydlení. Vše záleží na dalších plánovaných změnách, jako je například účelovost naspořených prostředků,“ uvedl Kamil Durčák, produktový manažer RENTIA, která se specializuje na penzi a finance. „Změna poměru však může přinést zvýšenou finanční zátěž na stavební spořitelny,“ dodal Durčák.

Stavební spoření je koncipováno jako kolektivní finanční produkt. Z tohoto principu je tedy nezbytné získat asi pět klientů, kteří budou prostřednictvím produktu pouze spořit, aby jediný klient mohl získat úvěr. Poměr objemu úvěrů k naspořené částce činí v současné době na tuzemském trhu asi 70 %. Při navýšení podílu úvěrových klientů ke spořícím mohou stavebním spořitelnám chybět finanční zdroje pro poskytování půjček.

„Většina naspořených peněz je aktuálně rozpůjčována, a to striktně na účely vztahující se k bydlení. V současné době registrujeme spořících klientů zhruba čtyřikrát více než úvěrových. Jedná se tak o zdravý stav, který je ke správnému fungování stavebního spoření žádoucí,“ sdělila Silvie Filová ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Rok 2010, ve kterém byly oznámeny změny ve stavebním spoření, přinesl také snížení průměrné cílové částky u nově uzavřených smluv fyzických osob. Loni si lidé v průměru spořili 300,5 tisíc korun, což je o 2,7 % méně než v předchozím roce. Podle statistik Ministerstva financí tak částka poklesla poprvé od roku 2002. „Průměrná suma v sobě pochopitelně zahrnuje jak zájemce o úvěry v miliónových částkách, tak drobné střadatele s cílovými částkami kolem sto tisíc,“ podotknul Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen, s tím, že průměrně naspořená částka činí asi 90 tisíc korun, v případě úvěrů se jedná o sumu přesahující 500 tisíc korun.