Krádeží litých kol u automobilů se nejvíce obávají Moravané

Litá kola si nejvíce chrání motoristé z Moravskoslezského kraje, kteří v 63 % případů nakupují zároveň s alu koly i bezpečnostní šrouby. Naopak nejméně se zlodějů litých kol obávají řidiči z Královéhradecka, bezpečnostní šrouby pořizuje pouze každý čtvrtý. Vyplývá to z nejnovějších statistik internetového obchodu Pneumatiky.cz za uplynulý rok.

Bezpečnostní šrouby, které slouží jako ochrana před odcizením, si spolu s litými koly objednává 44 % zákazníků e-shopu Pneumatiky.cz. V letošním roce registruje internetový obchod největší poptávku u řidičů z Moravskoslezského, Jihomoravského, Ústeckého a Olomouckého kraje. V těchto regionech si zákazníci při nákupu nových litých kol pořizují bezpečnostní šrouby ve více než polovině případů.

„Výsledky statistiky nás překvapily. Zjistili jsme, že bezpečnostní šrouby si k alu kolům pořizují především řidiči z Moravy. Největší podíl tvoří majitelé vozidel s bydlištěm v Brně a Ostravě,“ sdělil Vojtěch Schwangmaier, ředitel předního tuzemského internetového obchodu Pneumatiky.cz. „Překvapující je především nízký podíl prodeje bezpečnostních šroubů v rámci Prahy, kde je tradičně registrován největší počet krádeží litých kol,“ doplnil Schwangmaier.

Pražané nakupují bezpečnostní šrouby spolu s litými disky v 47 % případů. Přitom podle statistik Policie ČR zde bylo v období od ledna do července 2011 registrováno 2 770 krádeží součástek motorových vozidel, což je bezmála polovina z celkového počtu. Na území České republiky bylo v letošním roce zaznamenáno celkem 5 945 krádeží součástek motorových vozidel s hodnotou škod ve výši 157 953 Kč.

„Zatímco krádeží motorových vozidel meziročně ubývá, neustále přibývá případů odcizování součástek z automobilů. Právě litá kola jsou jedním z nejčastějších terčů zlodějů,“ upozornil Vojtěch Schwangmaier z e-shopu Pneumatiky.cz. „V reakci na tento trend se sekáváme s tím, že si řidiči pořizují dvě sady bezpečnostních šroubů nebo matek, aby bezpečnost litých kol znásobili. Motoristům, kteří chtějí kola nadstandardně chránit, doporučujeme raději do zabezpečovacího systému více investovat než pořizovat více kusů,“ dodal Schwangmaier.