5 nejpopulárnějších společenských her, jejichž pravidla byste měli znát

Společenské a hazardní hry či nejrůznější typy sázek již patří do tradičního typu zábavy, kterému se věnují lidé ve všech koutech světa. Ačkoliv se v rámci jednotlivých národů a kultur tyto hry mohou diametrálně odlišovat, existují takové, které znají a hrají lidé v Evropě, Americe, Asii, Africe i v Austrálii. Přinášíme proto stručný přehled 5 společenských her, jejichž pravidla byste měli znát. Můžete se s nimi totiž střetnout na kterékoliv dovolené či třeba při setkání s přáteli. Navíc si jejich online hraním můžete krátit dlouhé večery a komunikovat u toho s lidmi z druhého konce světa.

Hra č. 1:  Ruleta

Hra společensko – hazardního charakteru známá pod označením ruleta existuje v současnosti ve 3 verzích, a to francouzské, americké a evropské. Tyto verze se od sebe odlišují jen v drobných detailech. Například francouzská a evropská verze rulety má jednu nulu, zatímco ruleta americká je má dvě. Hráč před samotným roztočením kola rulety s putující kuličkou umisťuje své žetony a volí si typ sázky. „Existuje hned několik možností, jak může hráč své žetony vsadit. Může sázet na to, zda padne červená či černá barva, sudé či liché číslo nebo třeba zda nízká či vysoká hodnota. Zde je úspěšnost výhry 50 na 50. Sázet se dá také na celý sloupec nebo třeba na řadu. Kdo chce být odvážnější, může ale sázet i na konkrétní číslo. Šance na výhru je pak vzhledem k 37 polím 1 ku 36, při troše štěstí je však obdržený obnos logicky mnohem vyšší,“ objasňuje pravidla sázek Libor Matoušek z online herního portálu Sunmaker.com, kde je možné si francouzskou verzi rulety vyzkoušet.

Hra č. 2: Poker

Poker se řadí mezi celosvětově nejoblíbenější karetní hry. Díky své popularitě a rozšířenosti existuje hned v několika různých verzích, které se od sebe značně liší. Rozdíly jsou například v počtu rozdaných karet či třeba v intenzitě sázek. Existují však obecná a základní pravidla, která platí pro všechny pokerové varianty. Rozhodně je proto vhodné naučit se na začátek pokerový slovník, který funguje na anglických pojmech „buy in“ (první nákup žetonů), „re-buy“ (dokupování žetonů), „all in“ (vsazení všech žetonů na aktuální karty) „check“ (čekání, kdy nedojde k navýšení sázky ani složení karet), „raise“ (navýšení aktuální sázky), „fold“ (složení karet) či třeba „call“ (dorovnání navýšení sázky předchozího hráče). Pokerový jazyk je společný pro všechny herní varianty a bez jeho znalosti se hráč neobejde. Pokud si začátečník netroufá účastnit se živého pokerového turnaje, kde se schází již zkušení hráči, může své schopnosti trénovat v online turnajích v klidném prostředí vlastního domova.

Hra č. 3: Bingo

Bingo je oblíbená společenská hra s jednoduchými pravidly, které se účastní lidé všech věkových kategorií po celém světě. V klasickém bingu mají hráči k dispozici kartičku s 25 políčky, přičemž všechna kromě prostředního jsou očíslována. Základní herní čtverec tedy obsahuje vždy 5 x 5 čísel. „Název bingo zde sehrává i herní pomůcku, kdy do sloupce pod písmenem bé jsou zařazena čísla v rozmezí od 1 do 15, pod písmenem i je pět čísel od 16 do 30, pod literou en sloupec pěti čísel od 31 do 45, pod gé pak čísla od 46 do 60 a do posledního sloupce, tedy pod písmeno o, spadají čísla od 61 do 75,“ přibližuje tvorbu základního herního čtverce Libor Matoušek ze specializovaného online herního portálu Sunmaker, kde je možné si bingo v moderním grafickém zpracování zahrát. Průběh hry je pak již jednoduchý. Losuje se ze 75 očíslovaných míčků a vyhrává ten hráč, který jako první získá kompletní řadu čísel buď vodorovně, svisle nebo úhlopříčně.

Hra č. 4: Black Jack

Karetní hru s názvem Black Jack lidé naleznou v naprosté většině kasin. Jelikož je její původ odvozen od francouzské karetní hry, vychází se při ní z francouzského druhu karet. Ty obsahují 52 listů. Hru hraje obvykle 2 až 8 hráčů a každý se snaží dosáhnout součtu hodnot karet, který by byl co nejblíže číslu 21. Přitom však nesmí přesáhnout hodnotu karet, které má v držení bankéř. Hráči obdrží na začátku hry 2 karty a poté se na základě dosaženého součtu rozhodují, zda chtějí přestat hrát, získat další kartu nebo třeba zdvojit sázku. I hra Black Jack má několik variant, v rámci kterých se liší, proto je nutné ujasnit si na začátku pravidla. V londýnské variantě například krupiér rozdává karty hráčům lícem nahoru, v Americe se karty rozdávají lícem dolů.

Hra č. 5: Craps – kostky

Craps patří mezi nejznámější hry v kostky a je oblíbena zejména v severních částech Ameriky. Hraje ji jeden či více hráčů, kteří vrhají dvě kostky proti mantinelu hracího stolu. Hra je tolik oblíbenou zejména proto, že je zde hráč sám svého štěstí strůjcem. V prvním kole se hráči snaží hodem dosáhnout součtu 2, 3, 7, 11 či 12. Pokud se jim poštěstí, kolo ihned končí. Pokud se hráči podaří vrhnout jakýkoliv jiný součet, stává se pro něj toto číslo dalším cílem. Hráči pak hází do té doby, dokud nedosáhnou součtu 7 či svého nového cíle. I v craps jsou známy dvě základní herní verze, v americkém a britském provedení. Zásadním rozdílem je zde to, že britská varianta hráči nabízí příjemnější sázkové poměry, přičemž nevýhodné sázky jsou obvykle zakázány zcela.