Vrcholoví sportovci často končí kariéru před 35. rokem. Důvodem jsou problémy s klouby

Přestože mnoho vynikajících sportovců, jakými jsou například Jaromír Jágr nebo Radek Štěpánek, podává skvělé výkony i po pětatřicítce, většina profesionálů končí svou kariéru ještě před dovršením tohoto věku. Příčinou obvykle bývá pozvolný počátek vleklého a těžko vyléčitelného onemocnění kloubů, osteoartrózy, která se rozvine v pozdějším věku. Jedná se o jednu z vůbec nejčastějších nemocí pohybového aparátu.

Boj každého profesionála

Jen těžko bychom v současné době hledali vrcholového sportovce, který by nepociťoval problémy s klouby. Většina se v průběhu své kariéry setká s osteoartrózou, která se vyvíjí v důsledku jednostranné zátěže kloubů. Za tímto onemocněním, jež se projevuje nesmírnými bolestmi, otoky a omezenou funkčností postižených kloubů, stojí v jejich případě právě sport provozovaný na špičkové úrovni. Ten totiž nadměrně zatěžuje konkrétní skupiny kloubů, jejichž chrupavky se tak více opotřebovávají. Ačkoli profesionální sportovci mají kolem sebe řadu fyzioterapeutů, kteří jim doporučují vhodné rehabilitační cvičení, často ani to nepomáhá. Naprosto zásadní je přidat k těmto cvikům kvalitní látky, které napomohou regeneraci zničené chrupavky.

Když sport pomáhá

Osteoartróza bohužel nepostihuje pouze profesionální sportovce. V případě nás ostatních za ní nejčastěji stojí nadváha či obezita, cukrovka, úraz kloubu, ale také nedostatečná fyzická kondice. Svoji váhu má samozřejmě také dědičnost. Pokud se chceme tomuto onemocnění vyhnout, je důležité zvolit správnou životosprávu. Vhodný je pravidelný, avšak přiměřený pohyb, ale také střídmost ve stravě. Časem by měla přijít na řadu také kloubní výživa, v ideálním případě ještě jako prevence. V jejím případě bychom se stejně jako vrcholoví sportovci ani my neměli spokojovat s méně kvalitními přípravky k posílení stavu našich chrupavek.

Je to týmová záležitost

Na českém trhu můžeme v současnosti nalézt nepřeberné množství kloubních výživ. Společnosti se vzájemně předhánějí, který preparát bude obsahovat co možná největší množství jedné účinné látky. Z velké části se přitom jedná pouze o promyšlené marketingové tahy. Tak jako i v jiných medicinských záležitostech je také v případě kloubů nejpodstatnější nikoli zvýšená dávka jedné látky, ale vhodná a komplexní kombinace více složek. Jejich pozitivní účinky se pak nesčítají, ale spíše násobí. Bohužel o kvalitní preparáty tohoto typu je v našich podmínkách nouze. V rámci vlastní praxe se mi v plnění těchto požadavků osvědčily přípravky řady Ortho Help a Ortho 3000, právě pro svou komplexnost a soubor účinných látek.

Autorem komentáře je MUDr. Radomír Holibka, Ph.D., přední český ortoped a lékař mnoha českých vrcholových sportovců včetně naší hokejové reprezentace.