Třetina českých firem plánuje přechod na Windows 8.1

V souvislosti s ukončením podpory Windows XP  trápí přes 30 % českých firem otázka, na který operační systém přejít. Vzhledem k licenčním modelům plánují střední a velké firmy nejčastěji migrovat na nejnovější systém Microsoftu Windows 8.1. Aktuálně nejoblíbenější Windows 7 přitom využívá již více než polovina z nich.

Podle statistik společnosti Servodata aktuálně využívá operační systém Windows XP až 37 % středních a velkých firem v ČR. U běžných uživatelů je toto číslo podstatně nižší. Oficiální údaje irské společnosti StatCounter pro oblast České republiky hovoří pouze o 22 % desktopů provozujících v únoru 2014 Windows XP. Windows Vista pak v ČR využívá méně než 6 % všech uživatelů.

Windows 7 nyní kralují trhu

U firemních i běžných uživatelů se aktuálně největší oblibě těší Windows 7, které byly již v době uvedení mnohými odborníky považovány za velmi povedený operační systém. Statistiky serveru Netmarketshare.com to potvrzují. Celosvětově nyní sedmičky ukrajují více než 47 % z koláče všech operačních systémů v segmentu desktopů, zatímco osmičky (včetně Windows 8.1) přesahují 10 %. To se ale může brzy změnit.

„Vzhledem k faktu, že od 8. dubna 2014 oficiálně končí podpora Windows XP a bezpečnostní ani jiné aktualizace již nebudou ze strany Microsoftu poskytovány, zajišťujeme pro naše zákazníky bezproblémový přechod na novější verzi Windows. Díky spolupráci s Microsoftem využíváme různé licenční modely, včetně možnosti uplatnění legalizačního balíčku GGWA. Nejčastěji naši zákazníci přecházejí z Windows XP rovnou na Windows 8.1,“ uvedla Marcela Kucbelová, ředitelka divize Expert Sales Microsoft, ze společnosti Servodata a dodává „Zároveň jsme pro zákazníky zřídili na našem webu LicenseDesk, kde najdou potřebné odpovědi na všechny otázky související s končící podporou Windows XP. Nápor dotazů kolem licencování totiž za poslední dobu znatelně zesílil.“

Osmičky jsou na vzestupu

Velká část zákazníků však nenechala přechod na novou verzi operačního systému na poslední chvíli a strategicky tuto otázku řeší pomocí obměny hardwaru, kde je v rámci OEM licencí předinstalován aktuální operační systém. V současné době to je nejčastěji právě Windows 8, případně již aktualizovaný Windows 8.1. Snadnou cestu na novější verzi systému umožňuje také licenční model s anuitními smlouvami, například Microsoft Enterprise Agreement.

Pro běžného uživatele představuje přechod na novější systém i další komplikace, například otestování či úplnou změnu používaných aplikací. Pro firmy znamená změna systému koncových stanic často kritický zásah do firemní IT infrastruktury. To je také mnohdy důvodem, proč řada z nich stále využívá stařičká Windows XP. „Zabezpečení bezproblémového přechodu na novější operační systém může přinášet celou řadu komplikací. Připravili jsme proto službu migrační balíček, v jejímž rámci zanalyzujeme veškerá potenciální rizika a navrhneme metodiku pro migraci, včetně doporučení nejlevnějšího licenčního modelu. Ve druhé fázi pak můžeme zajistit i bezproblémovou realizaci samotné migrace z Windows XP na novější systém,“ dodává Marcela Kucbelová ze společnosti Servodata.