V aktuálním daňovém přiznání si lidé ještě mohou za rok 2013 odečíst z daní až 300 tisíc korun za zaplacené úroky z úvěrů na bydlení. Za rok se má tento limit snižovat na 80 tisíc korun. I přes některé zavádějící titulky v médiích se však tato změna běžně vysokých hypoték nedotkne.
Možnost odečíst si od základu daně až 300 tisíc korun za zaplacené úroky dává příležitost získat od státu zpět až 45 tisíc korun za rok. To je aktuální stav pro zdaňovací období 2013. Při zamýšleném snížení limitu pro odpočet úroků z hypotéky za rok 2014 na 80 tisíc korun by to pak bylo „pouhých“ 12 tisíc korun. Ve výsledku by tedy lidé splácející hypotéku mohli teoreticky přijít až o 33 tisíc korun. Taková čísla se v poslední době často skloňují v titulcích médií, přičemž mohou vyvolávat dojem, že lidé s hypotékami v budoucnu prodělají.
Takové informace jsou ale do jisté míry zavádějící. „Snížení limitu pro odpočet úroků se při aktuální průměrné sazbě okolo 3 % dotkne hypoték zhruba až nad 2,5 milionu korun. Naše statistiky za rok 2013 ukazují, že průměrná výše hypotéky klesla o 80 tisíc korun na 1,706 milionu Kč. Zmíněný údaj jasně dokumentuje, že se klienti nemusejí obávat nemožnosti odpočtu celé sumy zaplacených úroků ze základu daně,“ uvedl Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance. „Některé titulky v médiích jsou poněkud zavádějící, jelikož informují, že lidé takto přijdou i o desítky tisíc korun. Klienti by se ale neměli bát, protože tato změna se standardně vysokých hypoték v praxi nedotkne a žádné velké ztráty se tedy nekonají,“ upozorňuje Jan Kruntorád.