Komentář: Muži pečují o rodinné notebooky a kamery, ženy se starají výhradně o mobily

Starost o údržbu elektroniky, jako jsou notebooky a videokamery, ve většině českých domácností přebírají muži. Ženy naopak pečují o své vlastní mobilní telefony a mužskou pomoc v tomto směru nevyhledávají. Tato skutečnost vyplývá z aktuálních prodejních statistik internetového obchodu BatteryShop.cz, předního českého prodejce baterií do mobilních zařízení. Baterie do notebooků si totiž ze 76 % pořizují muži, v případě poptávky po bateriích do mobilních telefonů je však zájem obou pohlaví vyrovnaný.

Autorem komentáře je Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která provozuje internetový obchod BatteryShop.cz a distribuuje baterie značky T6 power.

Inovaci a běžnou údržbu domácí elektroniky řeší v tuzemsku zejména muži. Mezi zákazníky, kteří pořizují baterie do digitálních hraček, muži výrazně převažují. Výjimku tvoří oblast baterií do mobilních telefonů, kde v posledních 5 letech výrazně narostla poptávka ze strany žen. Ty v současné době dokonce tvoří 51 % všech zákazníků internetového obchodu BatteryShop.cz, kteří pořizují baterie do mobilů.

Dnes již ženy nepovažují mobilní telefony za technologickou vymoženost, ale za nezbytnou součást každodenního života. Péči o ně tedy nesvěřují mužům, inovaci jejich dílů řeší samy. Výběr baterií do mobilů je navíc snadný a nevyžaduje žádné technické znalosti. Stačí znát pouze typ telefonu.

Při nákupu baterií lze v jednání žen a mužů spatřit rovněž rozdíly. Ženy jsou v nákupu uvážlivější. Výběru baterií do mobilních přístrojů věnují více času než muži. Přestože se snaží získat co nejvíce informací o daných produktech, ve většině případů pak volí baterie se stejnými parametry, jako měly původní baterie v přístroji. Muži obecně více řeší možnosti rozšíření kapacity baterie. Vyšší kapacitu baterie pak volí především lidé, kteří mobilní přístroje aktivně využívají pro svou práci.