72 % profesionálních řidičů má již přezuto. Uvědomují si lepší jízdní vlastnosti

Většina firem, které zaměstnávají profesionální řidiče, využila současných nadprůměrných teplot k výměně sezónních pneumatik. Mnoho neprofesionálních šoférů naopak vyčkává s přezutím kol na 1. duben. Podle statistik e-shopu KupujPneu více než polovina z nich odkládá výměnu z důvodů mylného výkladu zákona.  

Dlouhodobé teploty nad 7 °C a velice mírný průběh zimy z hlediska sněhové pokrývky učinily z března ideální dobu pro výměnu sezónních pneumatik. Toho využili především profesionální řidiči, kteří se tak vyhnuli dlouhým frontám v autoservisech, jež každoročně provázejí začátek dubna.

„Podle statistik našeho autoservisu přezuly svoje auta více než tři čtvrtiny našich firemních zákazníků. Ostatní majitelé aut naopak vyčkávají na začátek dubna. Obvykle proto, že nevědí, že podle zákona už dávno nemusejí jezdit na zimních pneu. Na komunikacích se totiž nevyskytuje sníh, led ani námraza a je vysoce pravděpodobné, že tuto zimu ani jaro se jejich vzniku už nemusíme obávat,“ říká Jakub Pyšný, předseda představenstva e-shopu KupujPneu.

Odborníci také příliš nedoporučují dojíždět zimní pneumatiky přes léto. Při teplotách nad 7 °C totiž mají takové gumy horší vlastnosti než letní. „Brzdná dráha zimních pneu se při vyšších teplotách prodlužuje, a to v případě suchého i mokrého povrchu. Řidiči také často pociťují snížení jízdního komfortu, za kterým stojí zvýšená hlučnost pneumatik. Dochází také ke zvýšení spotřeby paliva,“ vysvětluje Jakub Pyšný z KupujPneu.