Zájemci o úvěr zjistí přesné úrokové sazby hypoték

Orientaci v úrokových sazbách hypoték komplikuje rostoucí počet hypotečních bank i fakt, že banky často uvádějí minimální úrokové sazby. Vhodnou volbou hypotéky přitom zájemce o úvěr ušetří za 5 let kolem 16 000 Kč. Nabídku všech hypotečních bank i reálné úrokové sazby pro konkrétní případ každého zájemce si lze nově porovnat na online kalkulačce společnosti Gepard Finance.

Počet bank, které nabízejí na českém trhu hypotéky, vzrostl jenom za loňský rok o 3 členy. Hypotéky začaly v roce 2012 nabízet i Equa bank, Fio banka a AXA Bank. Většina bank neprodává jenom jeden typ hypotéky, což v konečném součtu znamená pro zájemce o úvěr nutnost orientace mezi desítkami produktů. Orientaci v konečných cenách hypoték komplikují navíc bankami uváděné minimální sazby. Na ty dosáhne podle odborníků ze společnosti Gepard Finance však zhruba jenom 10 % klientů. Celkem 90 % zájemců tak po návštěvě webu banky nebo výpočtu na kalkulátorech finančních webů zjistí úrok, jenž může být o desetiny procenta nižší než sazba, kterou by pak reálně získalo.

„Existují i banky, které uvádějí garantované sazby, člověk poptávající hypotéku však často v úrokových listcích narazí na minimální úrokové sazby. Ty bývají oproti reálným nabídkám běžně o 0,2 až 0,4 % nižší. Rozdíl v úrokové sazbě ve výši 0,2 % znamená u průměrné hypotéky za rok zhruba 3 200 Kč. Při fixaci hypotéky na 5 let pak přinese rozdíl v úroku 16 000 Kč,“ přiblížil důležitost výběru hypotéky Jan Kruntorád, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Gepard Finance, která se zabývá poradenstvím v oblasti hypotečních úvěrů. „Z minimálních sazeb, které jsou veřejně dostupné na webových stránkách bankovních domů, čerpá i většina kalkulaček na českých finančních webech. Porovnávání podle těchto kalkulaček může tedy rovněž přinášet zkreslené výsledky,“ doplnil Kruntorád.

Při srovnávání měsíčních splátek hypoték hraje roli mnoho faktorů. Nejde jenom o délku úvěru či délku fixace, pro cenu úvěru je podstatná i výše úvěru v porovnání s kupní cenou nemovitosti. V posledních letech je navíc trendem závislost výše úrokové sazby na sjednání pojištění, aktivním využíváním běžného účtu, či případně i uzavření dalších produktů banky. Pokud banka nabízí jenom hypoteční úvěry, slevy získá klient za sjednání produktů komerční banky či pojišťovny z finanční skupiny. Za úvěr můžete zaplatit rozdílnou cenu i podle jeho účelu. Na kalkulačce na webových stránkách www.gpf.cz si proto hned v prvních krocích volíte mezi koupí, refinancováním, rekonstrukcí, výstavbou či neúčelovým použitím úvěru.

„Zájemce o hypoteční úvěr by při zjišťování reálných sazeb hypotečních bank na pobočkách strávil 2 až 3 dny. Rozhodli jsme se proto udělat kalkulačku, která zkrátí tuto dobu na 2 až 3 minuty. Za tento čas vidí uživatel kompletní a přesné srovnání hypoték, kdy na prvním místě je zobrazena finančně nejvýhodnější nabídka podle jeho konkrétní životní situace,“ uvedl Jan Kruntorád ze společnosti Gepard Finance, která nedávno oslavila na trhu desetileté výročí. „Kalkulačka porovnává nabídku 14 bank a ukazuje i pravděpodobnost, zda klient získá úvěr vzhledem ke své bonitě,“ dodal Kruntorád.