Na jarní prázdniny 32 % turistů odjede lyžovat do Itálie

Na jarní prázdniny odjíždějí Češi nejčastěji lyžovat do italských Alp. Tento druh dovolené volí 32 % turistů. Ukázaly to aktuální statistiky prodeje zájezdů cestovní agentury Invia.cz. K oblíbeným turistickým destinacím dále patří Rakousko a Egypt. V souvislosti s odjezdem na dovolené narůstá v období jarních prázdnin zájem o cestovní pojištění. Rodiče s dětmi mohou při sjednání rodinné pojistky ušetřit i 20 % nákladů.

Na období jarních prázdnin, od 2. února do 17. března 2013, turisté projevují největší zájem o lyžařské pobyty na horách. Ty tvoří 48 % z celkové poptávky cestovní agentury Invia.cz na daný termín. Lyžovat odjíždějí Češi nejčastěji do Itálie a Rakouska, tyto destinace představují 55 % poptávky. Pobytové zájezdy u moře pak činí 35 % z prodeje dovolených. Nejoblíbenější lokalitou je Egypt, kam na jarní prázdniny odjíždí 6 % turistů.

„V únoru a začátkem března, kdy na českých školách probíhají prázdniny, odjíždějí na dovolenou ve zvýšeném počtu rodiny či skupiny studentů. Své pobyty pořizují často až v lednu. Letos připadalo 21 % z lednových prodejů právě na pobyty v termínu jarních prázdnin,“ sdělil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz, která je jedničkou na českém trhu v oblasti prodeje dovolené přes internet. „Průměrná hodnota objednávky na jarní prázdniny letos činí 12 300 Kč na osobu. To je o 740 Kč více než v loňském roce,“ doplnil Tůma.

O jarních prázdninách je tradičně největší zájem o týdenní pobyty. Stále však narůstá poptávka po kratších dovolených, které trvají méně než 5 dní. Na prodloužený víkend turisté odjíždějí do hor nebo na poznávací pobyty do evropských měst. „Na termín jarních prázdnin Češi z valné většiny volí lyžařské pobyty v Alpách s vlastní dopravou, především v Rakousku a Itálii. Termíny pobytů se však zkracují, z klasických 7 denních pobytů roste zájem o 3 až 5 denní zájezdy,“ uvedla Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

V souvislosti s jarními prázdninami narůstá zájem o cestovní pojištění. Turisté si nejčastěji sjednávají samostatné pojištění léčebných výloh. Některé pojišťovny nabízejí zvýhodněné pojištění pro rodiny. Podle kalkulace porovnávače ČeskéPojištění.cz lze u týdenního lyžařského pobytu při volbě rodinného pojištění ušetřit až 113 Kč oproti individuální pojistce pro 4 osoby.

„Na období jarních prázdnin registrujeme citelný nárůst zájmu o cestovní pojištění. Únor je za letními měsíci hned na druhém místě, co se týče počtu uzavřených smluv cestovního pojištění. Rodičům s dětmi se vyplatí sjednat speciální pojistku pro rodiny. Mohou tak na pojistném ušetřit i 20 % nákladů,“ vysvětlil Pavel Ronovský, ředitel nezávislého portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky většiny pojišťoven na českém trhu. „Přestože si lidé na jarní prázdniny sjednávají především pojištění léčebných výloh, doporučujeme k cestovní pojistce uzavřít i pojištění odpovědnosti. Za to si klient pro celou rodinu připlatí za den od 9 Kč do několika málo desetikorun, což je oproti rizikům nízká částka. Na sjezdovce totiž více než kde jinde hrozí střet s třetí osobou,“ dodal Ronovský.