Cena baterií klesla v roce 2012 v průměru o 5 %, pokles se projevil především u mobilů

Baterie do nejrůznějších elektronických přístrojů zaznamenaly v uplynulém roce průměrný pokles ceny o 5 %. Vyplývá to ze statistik předního internetového obchodu s bateriemi BatteryShop.cz. Největší zlevnění bylo zaregistrováno v případě baterií do mobilních telefonů, u kterých meziročně klesla cena o 11 %. Důvodem je tvrdý konkurenční boj mezi výrobci a vývoj nových technologií.

Průměrná cena se v roce 2012 vyvíjela odlišně u baterií do různých typů přístrojů. Zatímco u baterií do mobilů zaznamenal internetový obchod BatteryShop.cz pokles o desetinu, u notebooků došlo k průměrnému snížení ceny pouze o 2,6 %. V případě baterií do fotoaparátů a kamer zůstala cena na podobné úrovni jako v roce 2011.

„Průměrná cena baterií klesá již mnoho let. Například u baterií do notebooků se cena za posledních 10 let snížila dokonce o 46 %. Neustálý vývoj moderních technologií totiž tlačí výrobní náklady dolů,“ uvedl Radim Tlapák, ředitel obchodu BatteryShop.cz, který je jedním z největších tuzemských prodejců baterií do notebooků, fotoaparátů, mobilů či AKU nářadí. „Díky poklesu ceny baterií do notebooků se postupně snižuje i cena těchto přístrojů. Baterie totiž tvoří přibližně 10 % z ceny notebooku,“ dodal Tlapák.

Nejvíce lidé loni nakupovali baterie v měsíci říjnu, nejnižší poptávka byla naopak zaznamenána během září. Vůbec nejprodávanější baterií v internetovém obchodu BatteryShop.cz se stala Li-ion baterie do digitálního fotoaparátu Olympus v hodnotě 271 Kč. Poptávka po bateriích zaznamenala v meziročním srovnání spíše stagnující tendenci. U baterií do kamer se projevil dokonce pokles o téměř 20 %, který odráží snížení zájmu o nákup těchto přístrojů v posledních letech.

„Poptávka po bateriích logicky odráží celkový zájem o přístroje, do nichž jsou baterie určené. Stejné je to i u napájecích adaptérů. Zatímco u PDA či kamer prodej v posledních letech klesá, u notebooků je dlouhodobě na vysoké úrovni,“ sdělil Radim Tlapák z e-shopu BatteryShop.cz. „Loni se nejvíce prodávaly baterie do notebooků Hewlett Packard, což potvrzuje největší oblíbenost notebooků této značky v posledních několika letech,“ doplnil Tlapák.