Cena baterií do notebooků klesla začátkem dubna až o 24 %

Začátkem měsíce dubna došlo k výraznému snížení cen baterií do notebooků. Pokles cen se v průměru pohybuje kolem 8 %. U některých typů baterií došlo ke zlevnění až o 24 % oproti původní ceně. Informuje o tom přední internetový obchod s bateriemi BatteryShop.cz. Největší pokles cen zaznamenaly baterie s vysokou kapacitou. Důvodem zlevňování je především pokles výrobní ceny a dalších nákladů.

K výraznému poklesu cen došlo při pravidelném přeceňování baterií, které probíhá vždy maximálně jednou za rok. Letos se podle internetového obchodu BatteryShop.cz dotklo plošně všech druhů baterií do notebooků. Výjimku tvoří pouze již prakticky neprodávané Ni-Mh baterie. Ceny baterií do notebooků klesají vlivem velké konkurence a vývoje nových technologií již po mnoho let. Od roku 2002 do roku 2012 došlo k celkovému poklesu jejich ceny o 46 %.

„Přeceňování baterií provádíme pravidelně jednou za rok až rok a půl. Tak výrazné jednorázové snížení ceny až o 24 % je ale spíše výjimkou. Cenu snížily především klesající výrobní náklady,“ vysvětlil Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který je předním prodejcem baterií do notebooků a dalších přístrojů na českém trhu. „Nejvíce se zlevnění dotklo baterií s extra kapacitou, které zajišťují větší výdrž notebooku. Oproti bateriím s normální kapacitou se tak nyní cenově vyplatí ještě mnohem více než kdy jindy,“ doplnil Tlapák.

Výrazné zlevňování se nevyhnulo ani nejvyhledávanějším typům baterií. Například nejprodávanější baterie uplynulého roku v e-shopu BatteryShop.cz Toshiba Satellite A200, A300 serie s kapacitou 4600 mAh zlevnila o 15 % na 1 249 korun. Další oblíbená baterie pro notebooky značky Asus s kapacitou 5200 mAh se po zlevnění o 19 % dostala na cenu 1 350 korun. Slev se dočkaly i baterie do dalších oblíbených značek jako Acer, Dell, Lenovo či Sony.

„Zatímco v případě baterií do notebooků se slevy dotkly téměř všech typů, k výraznému zlevňování baterií do ostatních mobilních přístrojů, jako jsou mobilní telefony nebo fotoaparáty, letos pravděpodobně nedojde,“ sdělil Radim Tlapák z e-shopu Batteryshop.cz. „Obdobně v tomto roce není v plánu ani další zlevňování baterií do notebooků. Lidé, kteří plánují investici do nové baterie, tak nemusí již déle vyčkávat,“ doplnil Tlapák.