Úřady s elektronickými tržišti otálejí, povinnost jim přitom vznikne už za 3 dny

Tuzemské úřady odkládají registraci do nového systému zadávání veřejných zakázek na poslední chvíli. Od 1. července 2012 bude 540 orgánů státní správy muset povinně využívat e-tržiště nové generace. K dnešnímu dni se však na dvou elektronických tržištích, která fungují na českém trhu, registrovalo pouze přes 270 zadavatelů veřejných zakázek. Do tohoto počtu přitom spadají i organizace, pro něž je využívání nového systému nepovinné.

Nová povinnost v zadávání veřejných zakázek se týká ústředních orgánů státní správy a jim podřízených instancí. Většina z nich však odkládá svůj přestup až na dobu, kdy pro ně bude registrace na některém z e-tržišť nevyhnutelná. Přechod na nový systém přitom vyžaduje získání znalostí o aktuální legislativě, seznámení se s procesem i získání elektronického podpisu od některé z českých certifikačních autorit.

„Náš systém je na přechod připravený již od začátku května, od té doby využilo možnosti registrace již více než 150 zadavatelů veřejných zakázek. Zhruba v 75 % se jedná o státní orgány, pro které bude využívání nové generace tržišť povinné. Zbytek tvoří instituce, které chtějí systém využívat dobrovolně,“ uvedl David Horký, ředitel prvního koncesovaného e-tržiště nové generace Gemin.cz. „Největší nápor nových registrací bezpochyby nastane začátkem července. Na zvýšený zájem se již dopředu intenzivně připravujeme, personálně jsme posílili tým technické podpory i lektorů, kteří nové uživatele tržiště bezplatně seznámí s jeho fungováním,“ dodal Horký.

Nově budou na e-tržištích vypisovány i komodity, kterých se až doposud tato povinnost netýkala a úřady s jejich elektronickým vypisováním nemají zkušenosti. Tyto změny tak výrazně postihnou i dodavatele. Pro mnoho z nich nový systém představuje zajímavou příležitost pro uplatnění svých produktů a služeb. I oni se však musí seznámit s novinkami v systému, edukaci pro ně připravují samotná e-tržiště i některé orgány státní správy.

„Velmi dobře si uvědomujeme vážnost přechodu na nový systém, a proto jsme se rozhodli na něj připravit nejen sebe, ale i podnikatele. Zorganizovali jsme pro ně informační seminář, na kterém byli seznámeni s aktuálními příležitostmi na elektronických tržištích, jejich funkcionalitou a legislativním rámcem. Společně s tím získali praktický pohled na to, co podnikatelům e-tržiště přináší,“ uvedl Petr Valenta z Odboru legislativy, informací a poradenství Hospodářské komory České republiky.