Invia.cz loni dosáhla 14% nárůstu objednávek

Na českém trhu loni výrazně vzrostl zájem o dovolenou v Turecku, meziroční nárůst činil 42 %. Ukázaly to statistiky cestovní agentury Invia.cz za rok 2011. Největší on-line prodejce zájezdů v zemi zaregistroval 14% navýšení počtu objednávek oproti předchozímu roku. Češi v loňském roce zároveň častěji využívali nabídek first minute, které umožňují koupit dovolenou s předstihem a za zvýhodněnou cenu. 

Dovolenou u moře trávili zákazníci cestovní agentury Invia.cz v roce 2011 nejčastěji v Řecku. Výběr destinací českých turistů však loni podle odborníků ovlivnily politické změny v arabských zemích. Počet zájezdů do Egypta kvůli tamním protestům klesl o 12 %. Na druhé příčce v popularitě zájezdů byl proto Egypt nahrazen Tureckem. Nárůst poptávky bylo možné registrovat také v případě Bulharska, Čechy dále lákalo i Španělsko, Itálie a Chorvatsko.

„Rok 2011 byl na poli cestovního ruchu charakteristický prudkým nárůstem prodeje zájezdů do Turecka. Ty jsou atraktivní díky přijatelným cenám a vysoké kvalitě služeb. Mnoho tureckých hotelů se zaměřuje na pobyty all inclusive, které jsou mezi českými turisty stále vyhledávanější,“ uvedl Michal Tůma, marketingový ředitel agentury Invia.cz, jedničky na českém trhu v oblasti prodeje dovolené přes internet. „Proměnu zájmu zákazníků ovlivnily revoluce v Egyptě či Tunisku. Od letošního roku očekáváme uklidnění situace v arabských zemích a nové probuzení zájmu o Egypt,“ doplnil Tůma.

Zájemci o nákup dovolené u cestovní agentury Invia.cz loni častěji využívali nabídky first minute a zařizovali si zájezdy s předstihem. Poptávka po tomto typu zájezdů rostla na úkor katalogového prodeje a prodeje dovolené v režimu last minute, který však nadále převažuje. Zatímco v roce 2010 tvořily first minute dovolené jen desetinu prodaných zájezdů, loni to bylo už 14 %. Naopak zájezdů last minute se loni prodalo 63 %, což představuje meziroční pokles o 5 %.

První týdny nového roku naznačují, že pokračuje trend včasného nákupu dovolené. „Lidé evidentně pochopili výhody výběru zájezdu v prvním okamžiku, kdy je nabídka cestovních kanceláří široká a plně dostupná. Lidé u nás navíc často naleznou nabídku dříve, než jsou vydány tištěné katalogy,“ sdělil Michal Tůma z cestovní agentury Invia.cz, která letos oslaví výročí deset let na trhu a obrat za celou dobu činnosti překročí deset miliard korun. „Těší nás neustálý příliv zákazníků, který potvrzuje naši pozici největšího specialisty na on-line prodej zájezdů. Za dobu našeho působení jsme prodali nejvíce zájezdů přes internet na českém trhu,“ dodal Tůma s tím, že Invia.cz v roce 2011 dosáhla obratu 1,82 miliardy korun.