Ceny povinného ručení vzrostly meziročně o čtvrtinu

Ceny povinného ručení na českém trhu stouply od loňského podzimu v průměru o 25 %. Ukázaly to modelové kalkulace a statistiky porovnávacího portálu ČeskéPojištění.cz. Nejméně se zdražení dotklo mladších řidičů na venkově, kteří dokonce 46 korun ušetří. Naopak starší majitelé silnějších i slabších vozů ve městech si připlatí 34 %.

Meziroční srovnání cen potvrzuje trend zdražování povinného ručení. Pojišťovny přistoupily ke zdražení především letos v létě, podle odborníků je další kolo růstu cen očekáváno začátkem roku 2013. Zatímco loni na podzim mohl majitel nejprodávanějšího českého vozu Škoda Fabia získat povinné ručení za 938 Kč, letos zaplatí za tutéž pojistku 1 258 Kč. Především mladí řidiči by pak měli ceny pojišťoven pozorně porovnávat. Podle modelových kalkulací mohou u slabších vozů v malých městech či obcích ušetřit oproti loňsku až 3 %. U silných vozů ve městech se však oproti tomu zdražovalo až o 37 %.

„Povinné ručení se pojišťovnám přestává vyplácet, hradí skrze něj více peněz, než vyberou na pojistném. Na rozdíl od životního pojištění je tak povinné ručení ztrátovým produktem. Potvrdily to i údaje České asociace pojišťoven. Podle nich bylo celkové pojistné plnění vyplacené pojišťovnami v rámci povinného ručení v roce 2011 o 1 % vyšší než vybrané pojistné,“ uvedl Pavel Ronovský, ředitel nezávislého portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky většiny pojišťoven na českém trhu. Není proto divu, že pojišťovny povinné ručení zdražují, k dalšímu navýšení pak dojde pravděpodobně v lednu. Ještě významnější růst cen pak očekáváme u připojištění, kde rozdíl mezi vybraným pojistným a vyplaceným pojistným plněním daleko vyšší,“ dodal Ronovský.

Celková cena povinného ručení závisí na věku řidiče, jeho místě bydliště i výkonu vozu. Nejméně na povinném ručení zaplatí starší majitelé slabších vozů, kteří bydlí v malém městě či obci. Zatímco majitel Škody Fabia starší 35 let zaplatí za povinné ručení 1 188 Kč ročně, mladého řidiče bude toto pojištění stát 1 552 Kč, tedy o 31 % více. Oproti venkovu pak zaplatí starší řidič ve velkém městě na pojistném o 6 % více, mladší řidič si připlatí dokonce o 65 % více. Nejdražší pojistné za povinné ručení ve výši 4 529 Kč pak musí zaplatit mladý řidič silného vozu z velkoměsta.

Mladší řidiči se musí připravit na to, že za povinné ručení zaplatí oproti starším zkušenějším majitelům automobilů přibližně dvojnásobek. Pojišťovny si tím kompenzují vyšší riziko nehody, s nímž u této skupiny klientů počítají, “ uvedl Roman Sznapka, produktový manažer portálu ČeskéPojištění.cz. „Rozdíly mezi pojišťovnami jsou nadále velké, ale i zde dochází k důležitým změnám. Tam, kde si byl před rokem motorista jistý vynikající cenou, situace už nemusí platit,“ doplnil Sznapka s tím, že porovnávač, jako je Česképojištění.cz, pomůže řidičům v orientaci a navede je k aktuálně nejvýhodnějšímu pojištění.

 

Meziroční srovnání sazeb u povinného ručení pro Škodu Fabia 1,2 HTP:

 

Podzim 2011

Podzim 2012

Meziroční růst

Starší řidič – město

938 Kč

1258 Kč

34 %

Mladší řidič – město

1797 Kč

1963 Kč

9 %

Starší řidič – venkov

886 Kč

1188 Kč

34 %

Mladší řidič – venkov

1598 Kč

1552 Kč

Zdroj: ČeskéPojištění.cz, kalkulováno pro nižší pojistné krytí a maximální bonusy

 

Meziroční srovnání sazeb u povinného ručení pro BMW 520i:

 

Podzim 2011

Podzim 2012

Meziroční růst

Starší řidič – město

1910 Kč

2562 Kč

34 %

Mladší řidič – město

3300 Kč

4529 Kč

37 %

Starší řidič – venkov

1804 Kč

2317 Kč

28 %

Mladší řidič – venkov

2960 Kč

3582 Kč

21 %

 

Zdroj: ČeskéPojištění.cz, kalkulováno pro nižší pojistné krytí a maximální bonusy