Zájem o úrazové pojištění roste, standardem je denní odškodné

V rámci úrazového pojištění projevují Češi stále větší zájem o denní odškodné. Jak ukazují údaje finančních poradců, více než polovina pojistných smluv sjednaných v letošním roce již obsahuje tuto formu připojištění. Obecně se také na tuzemském trhu zájem o úrazové pojištění zvyšuje. Podle statistik České asociace pojišťoven činí průměrný meziroční nárůst v předepsaném pojistném 6 %.

Při sjednávání úrazového pojištění se stává samozřejmostí připojištění denního odškodného, které zajišťuje vyplácení pojistného plnění za každý den léčení nebo hospitalizace. Pojišťovny běžně nabízejí možnost pojištění na denní dávku 200 Kč až 500 Kč. Vedle denního odškodného je v rámci úrazového pojištění možné připojistit trvalé následky úrazu, tělesné poškození nebo pobyt v nemocnici.

„Denní odškodné úrazu si naši klienti sjednávají v rámci úrazového pojištění ve více než polovině případů, poptávka po tomto druhu připojištění každoročně roste,“ uvádí Kamil Durčák, produktový manažer společnosti RENTIA, která se specializuje na finanční poradenství. „Úrazové pojištění řadíme do našeho konceptu ochrany příjmů. Díky takovým opatřením klienti v případě nehody mají zajištěný přístup k finančním zdrojům,“ popisuje Durčák důležitou roli tohoto pojištění v celkovém finančním plánu klientů.

Podle odborníků si lidé začínají uvědomovat, že úrazové pojištění slouží jako finanční zabezpečení pro případ tragické události. „Nejdůležitější součástí úrazového pojištění je pojištění trvalých následků, které může nahradit ztrátu příjmů v důsledku omezení schopnosti výdělečné činnosti,“ vysvětluje princip úrazového pojištění Marta Gellová, generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR. „Naopak pro úraz bez trvalých následků je vhodné denní odškodné za dobu nezbytnou k léčení. V tomto případě není nutná pracovní neschopnost,“ dodala Gellová.

Lidé pojištění úrazu využívají jako prostředek pro zachování životního standardu po případné nehodě. I díky tomuto trendu zájem o úrazové pojištění v České republice postupně roste, poptávka se meziročně zvyšuje o jednotky procent. Častým motivem ke sjednání úrazového pojištění bývá odjezd na dovolenou. U českých turistů je totiž populární aktivní odpočinek spojený se sportovními aktivitami, kde riziko úrazu narůstá.

„Pokud klient nemá sjednané celoroční úrazové pojištění, doporučujeme ho před dovolenou sjednat vedle pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnosti. Ti, kteří celoroční úrazové pojištění sjednané mají, by si před cestou určitě měli ověřit jeho územní platnost a v případě výluky vybrané destinace úraz připojistit v rámci cestovního pojištění,“ informovala Jolana Ackermannová, specialistka pro PR a komunikaci České asociace pojišťoven. „Předepsané pojistné u úrazového pojištění obecně narůstá bez zásadních výkyvů. Průměrný roční nárůst činí za posledních pět let okolo 6 %,“ doplnila Ackermannová.