Penzijní fondy vítají druhý pilíř s výhradami

Všechny tuzemské penzijní fondy zavedení druhého pilíře penzijního systému vítají, k jeho nastavení však mají výhrady. Právě druhý pilíř je nejdiskutovanějším bodem nově schválené penzijní reformy. Představitelé penzijních fondů upozorňují, že vstup do systému nebude výhodný pro všechny, ale pouze pro mladé účastníky. Někteří navíc zpochybňují dobrovolnost druhého pilíře a doporučují povinnou účast občanů do 35 let.

Penzijní reforma byla v listopadu schválena Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR. Prezident Václav Klus odmítl zákony kvůli jejich podobě podepsat. Zároveň je však nevetoval, proto reforma vstupuje v platnost. Nejvýznamnější novinkou je zavedení druhého pilíře důchodového systému, který má tvořit individuální spoření v penzijních fondech. Lidé by do fondů měli převádět část příspěvků státu, které v současné době platí do prvního pilíře na průběžné financování penzí. Systém začne fungovat od 1. ledna 2013.

„Zavedení druhého pilíře penzijního systému nabídne občanům možnost diverzifikovat zdroje svých budoucích příjmů, což je bezesporu pozitivní krok. Nicméně ke konkrétním parametrům nastavení druhého pilíře máme řadu výhrad,“ sdělil Pavel Jirák, člen prezídia Asociace penzijních fondů ČR. „Přesto předpokládáme, že většina členů asociace projeví zájem o jeho provozování, konkrétní rozhodnutí jsou však na každém zakladateli,“ doplnil Jirák.

Zástupci penzijních fondů i finanční poradci namítají, že vstup do druhého pilíře penzijního systému nebude výhodný pro všechny věkové kategorie. „Lidem krátce před důchodem vstup do tohoto systému velké výhody nepřinese, protože vložené investice se jim nezhodnotí. Naopak mladým lidem může vstup do systému jejich prostředky po dobu, kdy budou ekonomicky aktivní zajímavě zhodnotit,“ uvedl Kamil Durčák, produktový manažer Rentia, divize AWD ČR, která se specializuje na finanční poradenství v oblasti penzí. „Pokud se občan rozhodne vstoupit do druhého pilíře, bude mít na výběr mezi několika investičními strategiemi. Obecně lze říci, že bude vhodné začít s více rizikovým fondem s vyšším výnosem a postupně přejít k fondu s nižším rizikem,“ dodal Durčák.

Účast ve druhém pilíři penzijního systému bude dobrovolná, avšak po vstupu již nebude možné rozhodnutí změnit. Konečné rozhodnutí pro vstup do systému budou moci udělat občané vždy před dovršením 35 let věku. Lidé starší 35 let se musí rozhodnout již do konce roku 2012. Někteří zástupci penzijních fondů a další odborníci s dobrovolností nesouhlasí a doporučují, aby mladí lidé spořili povinně. Díky tomu by si lidé automaticky spořili na důchod nezávisle na státu a zajistili by si tak standardní životní úroveň i po odchodu do penze.

„Nově je důchodový systém nastaven tak, že si budou účastníci moci zvolit v rámci čerpání dávek z druhého pilíře doživotní starobní důchod s možností sjednání výplaty pozůstalostního důchodu na 3 roky. Alternativou je starobní důchod na dobu 20 let, díky kterému si lidé zajistí pravidelnou rentu po dobu penzijního věku,“ uvedl Jakub Haas z Ministerstva financí České republiky.