Lidé si na penzi ukládají 1,8 % mzdy, nový zákon má motivovat ke spoření

Češi si za první pololetí roku 2011 ukládali na penzijní připojištění v průměru 428 Kč. Vyplývá to ze srpnových statistik Ministerstva financí ČR. Tato částka představuje pouze 1,8 % z průměrné měsíční mzdy, což podle odborníků nestačí pro vytvoření dostatečné finanční rezervy na stáří. Připravovaný zákon o doplňkovém penzijním spoření proto bude motivovat k intenzivnějšímu spoření na penzi.

Podíl úložky na penzijní připojištění se vzhledem k průměrnému platu neustále snižuje. Češi si při průměrné hrubé měsíční mzdě ve výši 23 144 Kč ukládají na penzi pouze 428 Kč, což představuje podíl 1,8 %. Přitom v roce 2000, kdy byla průměrná měsíční úložka na nejnižší úrovni, činil podíl příspěvku na penzijní připojištění vůči hrubé mzdě 2,5 %.

„Výše účastnických příspěvků je nízká. Úložky se pohybují na nízké úrovni vůči průměrné hrubé mzdě, a proto takto nízké spoření nemůže nabídnout výrazné vyrovnání poklesu příjmu při odchodu do důchodu,“ uvedla Eva Vítková, ředitelka Asociace penzijních fondů ČR. „Obecně platí, že by si lidé měli spořit 5 až 10 % mzdy, a to po celou dobu produktivního věku. Díky tomu zabrání propadu životní úrovně po odchodu do penze. Česká republika však patří k zemím, kde si lidé spoří na důchod nejnižší částkou,“ sdělil Kamil Durčák, produktový manažer RENTIA, divize AWD ČR.

Úkolem nového zákona o doplňkovém penzijním spoření je lépe motivovat obyvatele k vyššímu spoření na penzi. Návrh proto počítá například se zvýšením minimální úložky pro získání státního příspěvku, a to ze 100 Kč na 300 Kč. „Účastníci penzijního připojištění obvykle optimalizují výši měsíčního příspěvku podle schématu přiznávaného státního příspěvku. Nový koncept doplňkového penzijního spoření se státním příspěvkem zajistí vyšší atraktivitu dlouhodobého spoření a pozitivně ovlivní i průměrnou výši úložky,“ podotknul Petr Poncar, předseda představenstva Allianz penzijního fondu.

V rámci plánovaných změn by mělo dojít ke zvýšení maximální výše státního příspěvku ze současných 150 Kč na 230 Kč. Účastníci penzijního připojištění by tak mohli získat od státu až 2 760 Kč ročně. Pro dosažení na maximální státní podporu bude nutná měsíční úložka ve výši 1 000 Kč. Návrh zákona o doplňkovém penzijním spoření i nadále obsahuje daňová zvýhodnění. Daňová podpora se však bude vztahovat na měsíční vklady účastníka v rozmezí 1 000 až 1 500 Kč, oproti současným 500 až 1 000 Kč.

„Cílem plánovaných změn je posílit roli penzijního připojištění v systému tvorby celkových úspor pro období stáří. Po reformě doplňkového penzijního spoření by penzijní připojištění mělo tvořit základní kámen dobrovolného III. pilíře,“ informovala Veronika Lukášová z Ministerstva financí. „Připojištění bude samozřejmě i nadále podporováno státem, a to v podobě státního příspěvku a daňových motivačních prvků,“ doplnila Lukášová.