Ceny zimních pneumatik letos podraží zhruba o 10 %

Cena zimních pneumatik letos poroste, očekává se zdražení na úrovni 10 % oproti loňskému roku. Vyplývá to z aktuálních informací výrobců a prodejců pneumatik na tuzemském trhu. Důvodem zdražování je dlouhodobý nárůst cen energie a surovin, což navyšuje náklady na výrobu pneumatik.

Výrobci pneumatik připravují pro letošní zimní sezónu změnu ceníků a zdražení zboží. Čeští zákazníci si tak proto připlatí u všech typů zimních pneumatik, a to bez rozdílu značky či rozměrů pneu. Jedná se přitom již o druhou vlnu zdražení. Ceny zimních pneumatik stoupaly už v loňském roce, kdy došlo k nárůstu zhruba o 5 %.

„Při porovnání ceníků pneumatik z loňského a letošního roku je možné registrovat navýšení cen o 10 %, a to v závislosti na značce. Zdražování se projevuje téměř u všech výrobců pneumatik,“ sdělil Vojtěch Schwangmaier, ředitel internetového obchodu Pneumatiky.cz. „Ke zdražení pneumatik dochází plošně. Rozdíly v navyšování cen budou patrné pouze v závislosti na kategoriích pneu. Je možné očekávat odlišné zdražení například u osobních či off road pneumatik,“ informoval Zdeněk Vacl ze společnosti Pirelli.

Výrobci se shodují, že v letošním roce dojde ke zvyšování cen zimních pneumatik zhruba o desetinu oproti roku 2010. „Od počátku listopadu plánujeme zdražení zimních pneumatik oproti stávajícímu ceníku o 3 %, což znamená 10% navýšení cen oproti loňsku,“ uvedl Jaroslav Třetina, marketingový specialista společnosti Bridgestone ČR. „Připravujeme celoplošné zdražování zimních pneumatik, a to zhruba o 13 % oproti zimní sezóně 2010,“ podotknul Boris Tománek, marketingový manažer výrobce pneumatik Goodyear.

Důvodem plánovaného zdražování zimních pneumatik je dlouhodobé zvyšování nákladů na výrobu. Výrobci se totiž ocitají pod tlakem vyšších cen energií i surovin, což je nutí ke změně aktuálních ceníků. Například hodnota ropy Brent, která je klíčovou surovinou pro výrobu pneumatik, letos meziročně narostla o více než 50 %. Oproti roku 2009 se cena ropy dokonce zdvojnásobila. Vyplývá to ze statistik agentury Bloomberg.

„Náklady na výrobu pneumatik ovlivňuje především cena kaučuku a ropy, hodnota obou komodit přitom v uplynulém roce výrazně rostla. Například cena kaučuku v jenech za rok narostla zhruba o 25 %. Navíc je třeba připočíst navýšení v důsledku převodu na jiné měny,“ vysvětlil Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum, která obchoduje s cennými papíry. „Gumárenské podniky proto byly nuceny ke zdražení svého zboží, aby nedosahovaly nízké ziskové marže,“ doplnil Tomčiak.