Muži na partnerkách šetří, ženy si dražší šperky pořizují samy

O zlaté šperky mají zájem muži i ženy, pánové však preferují levnější varianty klenotů. Podle statistik největšího internetového klenotnictví Sperky.cz vybírají muži ze zlatých šperků především zásnubní prsteny. Na svých snoubenkách se snaží šetřit, nejčastěji totiž volí prsteny osazené zirkony, zatímco ženy si luxusní briliantové klenoty kupují samy. Mezi zlatými šperky je v současné době největší zájem o bílé zlato.

Muži ze sortimentu zlatých klenotů nejčastěji nakupují zásnubní prstýnky pro své partnerky s cenou okolo tří tisíc korun. Ženy si klenoty vybírají pečlivěji, nakupují náušnice i přívěsky. Přesto i u dam dominuje nákup zlatých prstenů. V rámci největšího internetového klenotnictví v České republice si loni nakupující nejvíce oblíbili prsten Dianka 804 značky Hejral. Muži upřednostňovali model osazený zirkonem s cenou 2 170 Kč, zatímco ženy nakupovaly briliantový prsten Dianka za 10 042 Kč.

„Poměr mužů a žen nakupujících zlaté šperky je totožný. Muži si šperky neobjednávají pro sebe, ale vybírají dárky pro své drahé polovičky. Nejčastěji pak nakupují zásnubní prsteny. O snubní prsteny se ale zase starají ženy, které je objednávají častěji,“ sdělila Eva Veverková, obchodní ředitelka e-shopu Sperky.cz, který provozuje společnost Vivantis. „Nejdražším šperkem, který jsme v loňském roce prodali, byl briliantový prsten z bílého zlata značky Danfil v hodnotě 31 570 korun. Objednal ho muž, přestože dražší klenoty nakupují spíše ženy,“ doplnila Veverková.

Klenoty z bílého zlata si vydobyly přední místo ve světovém šperkařském průmyslu. Více než 80 % zákazníků e-shopu Sperky.cz při nákupu zlatých šperků dává přednost bílému zlatu. Tento materiál si získal popularitu pro svůj elegantní vzhled, který je vhodný jak pro každodenní nošení, tak pro slavnostní příležitosti. Aktuálním trendem jsou jemné šperky z bílého zlata osazené brilianty, zákazníky oslovují svým nadčasovým designem.

Nemám ráda příliš výrazné šperky, raději volím jednoduché klenoty. Pokud mám možnost si vybrat, raději sáhnu po špercích z bílého zlata. Zdají se mi decentnější,“ prozradila modelka a moderátorka Diana Kobzanová, tvář internetového klenotnictví Sperky.cz.

Šperky z bílého zlata se můžeme zdobit teprve sto let, na rozdíl od zlata žlutého, které se pro výrobu ozdob používalo již před sedmi tisíci lety. Bílé zlato se objevilo v klenotnictví na začátku dvacátého století, kdy bylo používáno ve šperkařství jako náhrada drahé platiny. Svou charakteristickou barvu tento materiál získává díky příměsi paladia nebo niklu. Nikl je sice levnější variantou, ale u více než 10 % populace způsobuje kožní alergie, proto není často používán. Pravou alchymií ve šperkařství jsou právě příměsi. Světové šperkařské dílny si své poměry pečlivě chrání, protože slitiny zlata a jiných prvků dávají materiálu osobité vlastnosti. Na trhu je tak možné dnes zakoupit různé odstíny žlutého a bílého zlata, ale také červeného a nazelenalého zlata.