Vývoj cen na internetu: levnější jsou televize či parfémy, dražší mobily

Nestabilní vývoj měnových kurzů a menší zájem spotřebitelů o nakupování jsou v posledních třech měsících hlavními faktory ovlivňující cenu zboží na internetu. Podle aktuálního průzkumu společnosti Karsa Technologies se za poslední tři měsíce v tuzemských e-shopech podstatně zvýšila průměrná cena mobilů a notebooků, levnější jsou naopak televize či parfémy.

Tři měsíce monitorovala společnost Karsa Technologies vybrané tuzemské internetové obchody. Speciálně uzpůsobená aplikace automaticky zaznamenávala průměrnou prodejní cenu televizí, mobilů, myček, monitorů, notebooků, fotoaparátů a parfémů. „V posledním čtvrtletí nejvíce ovlivňoval ceny komodit na internetu nestabilní kurz dolaru. Mnoho tuzemských internetových obchodů muselo na měnové výkyvy reagovat, na čemž mohl vnímavý český spotřebitel samozřejmě vydělat,“ uvedl Michal Ježek ze společnosti Karsa Technologies, která nabízí profesionální řešení pro realizace e-shopů.

Z výsledků měření vyplývá, že lze ušetřit tisíce korun při nákupu televize. Plazmové byly v únoru levnější takřka o 9 % než v prosinci, LCD televize pak o více než 5 %. Tato skutečnost s největší pravděpodobností podpoří aktuální trend, který hovoří o rostoucí popularitě moderních televizorů s vysokým rozlišením. Plazmovou či LCD televizi vlastní již milion domácností a tyto moderní technologie loni na celkovém tuzemském prodeji televizí tvořily výraznou většinu.

K podobným výsledkům jako u televizí dospělo měření také u parfémů, jejichž cena postupně klesá. V únoru byla průměrná cena parfému prodávaného na internetu 993 Kč, což je o 4 % méně než v prosinci. V této komoditě je patrný dlouhodobý trend snižování cen. Například loni v srpnu dosahovala průměrná cena parfému prodávaného na internetu 1040 Kč. „Toto snižování cen je způsobeno zejména tvrdým konkurenčním bojem o zákazníky, v jehož důsledku klesají prodejní ceny parfémů i přesto, že jejich nákupní ceny vlivem kurzu v posledních měsících stoupají. Vydělá na tom tedy zákazník na úkor klesající obchodní marže prodejců,“ uvedl Daniel Kopecký, obchodní ředitel internetového obchodu Parfemy.cz. „Druhým faktorem je skutečnost, že se na internetu rozšiřuje nabídka levnějších vůní, které se dříve prodávaly pouze v kamenných parfumériích či supermarketech,“ doplnil Daniel Kopecký.

Ze všech měřených komodit byl zaznamenán nejvyšší cenový nárůst u mobilních telefonů. Zatímco loni v prosinci byla průměrná cena mobilního telefonu na internetu 5185 Kč, v únoru se ustálila na částce 5630 Kč. Během tří měsíců tak cena vzrostla více než o 8 %. Důvodem je kromě měnových výkyvů také zvýšený zájem o modernější modely, na který provozovatelé internetových obchodů zareagovali změnou nabídky.

Dražší jsou rovněž monitory a notebooky. V prosinci byla průměrná cena LCD monitoru na internetu o 3,5 % nižší než v únoru. Podobné je to v případě notebooků, jejichž průměrná cena v únoru dosáhla částky 24 903 Kč. Srovnáme-li to s prosincem loňského roku, jedná se o více než 4% nárůst.

Bez většího překvapení dopadlo měření u digitálních fotoaparátů a myček, jejichž průměrná cena se na internetu příliš nemění. Ceny digitálních fotoaparátů se za posledního půl roku vychylovaly v rozmezí 2 %. Zatímco v prosinci loňského roku se prodávaly za průměrných 4878 Kč, v únoru se tato částka snížila přesně o 100 Kč. Dlouhodobě i u této komodity přetrvává trend postupného snižování cen. Co se týče myček, jejich cena na internetu se prakticky nemění. V únoru byla průměrná cena myčky 14 777 Kč. Cenový rozdíl během posledních tří měsíců u myček nepřesáhl 0,5 %.