Podhorná: Evropská unie byliny nezakazuje. Zatím.

Internetovým prostředím se několik posledních měsíců šíří poplašné zprávy o tom, že Evropská unie zakázala užívání bylin a přípravků z léčivých rostlin. Pravdivost takových tvrzení je prozatím téměř nulová. Následující komentář Jarmily Podhorné, uznávané české bylinkářky a zakladatelky společnosti Naděje, však ukazuje, k jak extrémním situacím mohou mít tato nařízení nakročeno.

V současné době se o používání a dostupnost léčivých rostlin nemusíme obávat. Drtivá většina bylin, která se na českém trhu prodává, je legislativně zařazena do skupiny doplňků stravy. Na tuto skupinu se opravdu vztahuje jisté omezení. Jedná se o nutnost používat v souvislosti s nimi pouze taková tvrzení o jejich vlivu na lidské zdraví, která jsou schválená Evropským vědeckým poradním orgánem (EFSA).

Toto opatření je samozřejmě dvousečné. Na jedné straně má chránit spotřebitele před klamavou reklamou a před snižováním kvality výrobků. Na straně druhé však může být otevřenou cestou pro lobby velkých farmaceutických firem. V případě, že by byly schopné ovlivnit rozhodování EFSA, je možné dočkat se situace, v níž postupně nebude možné o léčivých účincích bylin šířit vůbec žádné informace. V takové chvíli by se také mohlo stát, že v obchodech budou k zakoupení pouze sáčky s bylinami nebo lahvičky s tinkturami, na nichž bude jen obrázek a jméno byliny. Kupující by tak nemohl být vůbec nijak informován o možnosti použít bylinu na určitý problém.

Pokud by se legislativa Evropské unie měla ubírat takovým směrem, obávám se likvidace bylinné terapie. Léčivé rostliny přitom lidstvo využívá několik tisíc let. Výhody fototerapie byly během této doby jasně prokázány. Léčbu bylinami lze aplikovat u každé nemoci a za každého stavu. Byliny můžeme využít, ačkoli nevíme, o jakou nemoc se jedná. Stejně tak se k jejich pomoci můžeme uchýlit, pokud by organismus nesnesl působení agresivnější látky. Oproti lékům byliny obsahují pro tělo potřebné látky, jakými jsou vitaminy, stopové prvky, hormony a enzymy.

Pozitivní účinky fytoterapie mohu sama doložit svou více než patnáctiletou praxí. Jako důkaz mohou sloužit dopisy, e-maily i telefonáty od pacientů, kterým byliny pomohly, stejně jako spolupráce s desítkami lékařů, kteří využívají naše bylinné prostředky v rámci své léčby. Mám také v úmyslu doložit účinky některých bylinných tinktur klinickými studiemi. Výsledky takových studií by byly velkým argumentem proti výše zmíněnému postupu.